Balandžio 30-ąją pasaulis minėjo Tarptautinę džiazo dieną – UNESCO inicijuotą šventę, skirtą ne tik šio žanro gerbėjams, bet ir visiems, kurie tiki muzika kaip priemone jungti kultūras, žmones ir laikmečius. Šia proga „Vilnius Mama Jazz“ pristatė 24-ojo festivalio programą. Gegužės 22–25 dienomis Lietuvos nacionalinio dramos teatro scenos virs gyvybingais garsinių eksperimentų, improvizacijų ir emocinių iškrovų laukais. Šių metų šūkis galėtų būti paprastas, bet tikslus – džiazas, koks jis yra šiandien.
Festivalio programoje – nuo pasaulinio garso vardų iki lietuviškos scenos metraštininkų, nuo grynos improvizacijos iki stiliaus sintezių, kurios netelpa į jokias žanrines lentynas. Čia susitinka istorija ir dabartis, tradicija ir novatoriška energija.
Pagrindinėje programoje šiemet – išskirtiniai vardai: „Grammy“ laureatas Bilalas, šiuolaikinio norvegiško džiazo pažiba Eivind Aarset Group, Londono revoliuciją tęsianti Steam Down, saksofono ir elektronikos sąjunga Y-OTIS, tuba kaip protesto instrumentas – Theon Cross, bei jautri duoklė vienai įtakingiausių Europos džiazo grupių – Esbjörn Svensson Trio („30 Years e.s.t. Tribute“).
Festivalis atveria sceną ir lietuviškai muzikinei tapatybei. Vienas svarbiausių šių metų nacionalinių projektų – būgnininko Marijaus Aleksos kūrinys „Vilnius X-O“. Tai – garso forma išreikštas miesto portretas, kuriame susitinka perkusijos šnaresys, trimitų aidas ir subtilūs elektroniniai sluoksniai. Šis projektas – tai ne tik muzika, bet ir urbanistinis manifestas miestui, kuriame kūrėjas užaugo ir į kurį sugrįžta.
Tuo tarpu lietuviškos džiazo scenos legendos – Viačeslavas Ganelinas, Petras Vyšniauskas ir Arkadijus Gotesmanas, susibūrę į trio „Alliance“, primins, kas yra tikrasis sceninis meistriškumas. Jų albumas „Live at Organum 2023“ – gyvas liudijimas apie improvizacijos galią, patirties tankį ir kūrybinės laisvės vertę.
Didelį dėmesį „Vilnius Mama Jazz“ skiria ne tik tarptautinėms žvaigždėms, bet ir vietos talentams. Festivalio dieninėje vitrinoje pasirodys vienuolika originalių kolektyvų. Tarp jų – „All Reeds Duo“: saksofonininko Vytauto Labučio ir akordeonininko Andriaus Balachovičiaus duetas, gyvai pristatysiantis debiutinį albumą „Reeds“ (2025). Tai – subtili ir netikėta džiazo forma, kurioje skambesys alsuoja laisve, melancholija ir išgrynintu garsiniu mąstymu.
Dar viena festivalio pažiba – „Ishmael Ensemble“ iš Bristolio, kurių garsynas – tai sapniškas junginys tarp džiazo, psichodelikos, elektronikos ir klubinės kultūros. Šis kolektyvas nėra tiesiog grupė – tai kūrybinis reiškinys, kuriam džiazas yra ne žanras, o gyvenimo filosofija.
Vienas įdomiausių šių metų festivalio elementų – peržengiamos įprastų džiazo instrumentų ribos. Theon Cross – tarsi revoliucija tūbos pasaulyje. Jo muzikoje girdėti afrobeat, grime, reggae ritmai, o pati tūba tampa pasakotoja, kuri ne tik „groja“, bet dainuoja, šoka ir verkia. Tai – šiuolaikinio džiazo esmė: netikėtumas, eksperimentas, autentiškumas.
Tuo tarpu Eivind Aarset grįžta su naujausiu darbu „Phantasmagoria, or A Different Kind of Journey“. Tai – garsinė kelionė per vaizduotės erdves, kurios neturi geografinių ribų. Aarsetas su kvartetu kuria muziką, kurią apibūdinti galima tik metaforiškai – tai skambesys, kuris liečia ne ausį, o būseną.
„Vilnius Mama Jazz“ išlieka ne tik koncertine, bet ir edukacine bei bendruomenine platforma. Šiemet, kaip ir kasmet, vyks konferencijos, parodos, plokštelių ir CD mainai, pokalbiai su kūrėjais, skirti džiazo gurmanams ir ieškotojams. Festivalis taip pat tęsia savo Mentorystės programą, kuri stiprina regioninius džiazo festivalius. Šiemet partneriu tapo Elektrėnų džiazo festivalis „Jaunystė“, tęsiantis idėją, kad kokybiška muzika turi skambėti ne tik didmiesčiuose.
2025-aisiais „Vilnius Mama Jazz“ skelbia dar vieną turiningą ir ambicingą festivalį, vedantį link ypatingo – jubiliejinio 25-ojo renginio 2026 metais. Organizatoriai jau dabar kuria planus ateities programai, kurią žada pristatyti dar šį rudenį.
Kol kas belieka mėgautis tuo, ką džiazas gali pasiūlyti čia ir dabar – laisvę kurti, drąsą eksperimentuoti, jautrumą išgirsti kitą. Nes džiazas – tai daugiau nei muzika. Tai pasaulio matymo būdas.
Festivalis „Vilnius Mama Jazz“ vyks 2025 m. gegužės 22–25 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Bilietus platina kakava.lt. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.