Menu
 
 

Estų menininkės Maarit Murka hiperrealizmas

2020 10 30  12:52  |  Aktualijos

Estų menininkės Maarit Murka hiperrealizmas

Nuotraukos – Meno Niša archyvo ©

Sostinės galerija „Meno Niša“ nuo lapkričio 6 dienos visus kviečia į vienos ryškiausių Estijos menininkių Maarit Murka personalinę parodą „Realios situacijos taikinys“, pažymėsiančią 18-tąjį „Meno Niša“ gimtadienį. Išgarsėjusi savo fotorealistine tapyba, menininkė parodoje vėl trins ribas tarp tikrovės ir jos reprezentavimo, o kūrinių modeliai – tuščios erdvės, gyvūnai ir jų būsenos, susitiks su parodos lankytojais.

Jaunosios Estijos menininkų kartos atstovė Maarit Murka yra surengusi 30 autorinių ir sudalyvausi virš 50 grupinių parodų tiek Estijoje, tiek užsienyje. Jos darbų yra įsigijęs privatūs bei vieši Estijos ir tarptautiniai meno kolekcinininkai.

Estų menininkės Maarit Murka hiperrealizmas

Maarit Murka. Maarit Murka. Gyvuliškas instinktas (detalė). 2020, aliejus, drobė ir mišri technika, 140×110 cm.

Maarit Murka – tapytoja nuolat plečianti ir papildanti šios medijos ribas, tiek medžiagiškai tiek atmosferiškai: objektais, garsu, kvapu. Jos fotorealistinė ir hiperrealistinė tapyba dėl technikos meistriškumo, juodai balto kolorito, kinematografiškų kadruočių gali būti skaitoma kaip fotografija. Kinas yra menininkei svarbi tema, baigusi Estijos ir Helsinkio dailės akademijas, Maarit Murka tęsia antrąjį magistro laipsnį Baltijos kino ir medijų mokykloje.

Kaip teigė „Meno Niša“ vadovė Diana Stomienė, Maarit Murka paroda „Realios situacijos taikinys“ („Realistic target situation“) galerijos erdvėms buvo specialiai kuriama net pusantrų metų. „Parodos koncepciją pradėjome derinti po meno mugės „ArtVilnius’19“, kur buvo pristatytas jos solinis projektas. Labai džiaugiamės, kad šia, specialiai galerijos erdvei kurta Maarit Murka paroda, pažymėsime ir 18-ąjį „Meno Niša“ gimtadienį“, – džiaugėsi galerijos vadovė.

Estų menininkės Maarit Murka hiperrealizmas

Maarit Murka.

Parodoje „Realios situacijos taikinys“ Maarit Murka pristatys tapybos darbų instaliaciją, kurioje kūriniai taps tarsi taikiniais. Pasirinkdama sudėtingą techniką, tapyba ant daugiasluoksnių organinio stiklo formų, tapybos  kūriniuose, kuriuos galima vadinti objektais, ji sukuria optinę iliuziją, kuri trikdys ir neiškarto atskleis kūrinio turinį žiūrovui.

Maarit Murka paroda bus aktuali ir savo tematika, kurioje ne vienas įžvelgs ir šių dienų aktualijas, kuriose tikimasi, jog žmonės, kaip grupės sambūvio dalis, išliks vieningi. Tačiau kaip parodos koncepciją apibūdina parodos kuratorė Sonata Baliuckaitė, menininkė čia daugiau kalba apie būsenas, paskutiniu metu aktyviai analizuojant ir psichikos ligonių ar protinę negalią turinčių asmenų santykį tarp meno ir kasdienio gyvenimo procesų. Paroda buvo kuriama menininkams apskritai susirūpinus meno pasaulio dalyvių sveikata.

Estų menininkės Maarit Murka hiperrealizmas

Maarit Murka. Maarit Murka. Gyvuliškas instinktas (detalė). 2020, aliejus, drobė, mišri technika, 140×110 cm.

„Kaip ir ankstesniuose kūriniuose, kuriuose ji pati dažnai yra modelis, šiuose Maarit Murka neišvengia savianalizės, kūryba šiuo laikotarpiu jai tampa savotiška pabėgimo forma nuo baimių. Menininkė dabar laukia trečio kūdikio atėjimo, todėl susiduria su gimimo baime, o žmonės pandemijos akivaizdoje dabar bijo net savo artimųjų, tarpusavio santykiuose jaučiama nuolatinė įtampa, kuri neleidžia vystytis, augti, rizikuoti; tuo tarpu nauja moteris laukia pasaulio patyrimo. O menininkė  laukia labai asmeniško (gimimo) ir kito – labai viešo (parodos atidarymo, pristatymo visuomenei) įvykio“, – pasakoja Sonata Baliuckaitė, pridurdama, kad Maarit Murka kūriniai labai delikačiai žaidžia su mūsų akimis; žiūrint į juos, reikia pasirinkti tam tikras perspektyvas, kad atrastumėte tarp sluoksnių pasislėpusius personažus. 

Estų menininkės Maarit Murka hiperrealizmas

Maarit Murka. Gyvuliškas instinktas (detalė). 2020, aliejus, drobė, mišri technika, 140×110 cm.

Tačiau šį kartą „Realios situacijos taikinys“ kūriniuose modelis ne pati menininkė, o gyvūnai, žvėrys ir jų būsenos susitiks su žiūrovais. Maarit Murka bus parodos stebėtoja, dalyvausianti parodoje virtualiai, per ekraną akistatoje su žiūrovų reakcijomis. 

Maarit Murka paroda „Realios situacijos taikinys“ galerijoje „Meno Niša“ veiks nuo lapkričio 6 iki gruodžio. Galerijos darbo laikas  II-V 12-18 ir VI 12-16 val. Parodos projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė.

Griežtai draudžiama „SwO magazine“ paskelbta informaciją panaudoti kitose interneto tinklalapiuose, visuomenės informavimo priemonėse bei platinti kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo. Dėl informacijos naudojimo kreipkitės el. paštu į SwO.lt redakciją - redakcija@swo.lt. © SwO.lt

Komentuok:
*Reklama
DNO

Kristel Saan

18-oji Mariaus Jonučio paroda - Kaimo pasaka