Menu
 
 

Jurga Barilaitė – „Dugnas“

2023 08 29  21:13  |  Aktualijos

„Dugnas“ yra trečioji Jurgos Barilaitės vystomo projekto „Gyvųjų sapnai ir mirusiųjų svajonės“ dalis. Šiuo projektu autorė tyrinėja skirtingus pasipriešinimo ar išsilaisvinimo iš radikalių galios ideologijų būdus. Ieškodama sąsajų tarp kūno, kalbos bei abstrakčios simbolikos, menininkė kuria alternatyvias rezistencijos strategijas, atskleidžia kovos prieštaringumą ir tuo pačiu ieško susitaikymo su likimu. 2019 m. galerijoje „Artifex“ Jurga Barilaitė pristatė pirmąją projekto dalį pavadinimu „Kaulai ir nuosėdos“, o 2021 m. buvo pristatyta antroji dalis – „Linijos ir raukšlės“ galerijoje „Atletika“.

Jurga Barilaitė – „Dugnas“

Jurga Barilaitė, videoinstaliacija Audra stiklinėje, 2003. Nuotraukos – Jurgos Barilaitės asmeninio archyvo ©

Reflektuodama pastaraisiais metais pasaulyje tvyrančią politinę ir socialinę įtampą, Jurga Barilaitė pristato parodą, kurioje tyrinėja galimas išgyvenimo strategijas.

„Dabar, karo metu, politikų apsimetinėjimas ir demagogija, manipuliacijos, žmonių susipriešinimas, žiaurumas, biurokratų bukumas tapo dar akivaizdesni. […] Jautrumas ir nepasitikėjimas, nuolatinis žinių tikrinimas – tokia dabartis. Paskutiniu metu ir aš pati, ir mano kūriniai tapo tokie makabriški, absurdiški ir tragikomiški – tai tikrai reakcija į politinę, socialinę ir egzistencinę įtampą. Tai, sakyčiau, kriziniai kūriniai“, – pasakoja autorė.

Jurga Barilaitė – „Dugnas“

Jurga Barilaitė. Paduok, sesule, kardą, 2022.

Parodoje dugnas ne tik simbolizuoja absoliučią pabaigą, bet ir tampa atspirties tašku, kuriame nusėdęs dumblas atspindi gyvybės tęstinumą bei primena apie pastovią kaitą. Irimo procesas dumble arba šviesos pranykimas tamsiausioje materijoje menininkę įkvepia ieškoti neutralaus žvilgsnio į neigiamus politinius pokyčius globaliu lygmeniu. Susidūrusi su visą žmoniją apimančiomis problemomis, jų sprendimo būdus Jurga Barilaitė atranda sapnuose, ir, pasitelkusi dirbtinio intelekto pagalbą, konstruoja „instrukciją“ žmonijos išsigelbėjimui.

Jurga Barilaitė – „Dugnas“

Jurga Barilaitė, performansas BBB, 2018. Nuotrauka – R. Daniseviciaus ©

„Instrukciją kaip išgyventi tarp dangaus ir žemės pamačiau sapne. Ne veltui, ši paroda ir būtent šis kūrinys yra mano jau penktus metus vykstančio projekto „Gyvųjų sapnai ir mirusiųjų svajonės“ dalis.  Aš pasitikiu intuicija, atsitiktiniais įvykiais, svajonių galia ir pranašingais sapnais, telepatija, žodžių bei vaizdų magija. Norime mes to ar ne, galimybė persitvarkyti ir kažką pakeisti yra. Taigi, paroda yra apie pasirinkimą neišvengiamų procesų akivaizdoje“, – teigia J. Barilaitė.

Jurga Barilaitė – „Dugnas“

Jurga Barilaitė, Linijos ir raukšlės. Gyvųjų sapnai ir mirusiųjų svajonės, parodos fragmentas, 2021. Nuotrauka – L. Skeisgielos ©

Jurga Barilaitė (g. 1972) yra tarpdisciplininė menininkė, tapytoja ir asambliažų, tekstų, performansų bei videomeno kūrėja. Menininkės kūrybos pagrindą sudaro kritiškas požiūris į tapybos tradiciją ir jos diskursą, samprotavimai apie menininko tapatybę bei kūrybos prigimtį, taip pat feministinio konstrukto išryškinimas. J. Barilaitės idėjos dažnai būna paremtos autobiografinėmis detalėmis, mokslinėmis teorijomis, meno istorijos ar popkultūros įvaizdžiais. Nuo pat tapybos studijų baigimo Vilniaus dailės akademijoje 1996-aisiais autorė ėmė kurti tarpdisciplininius projektus bei aktyviai dalyvauti parodinėje veikloje. Nuo 1998 m. Jurga Barilaitė yra Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narė. Menininkės darbų yra įsigijęs Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, MO muziejus, „Lewben“ meno fondas bei meno kolekcininkai Lietuvoje, Latvijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje.

Jurga Barilaitė – „Dugnas“

Jurgos Barilaitės paroda „Dugnas“  (AV17) galerijoje veiks iki spalio 12 d.

Rugsėjo 9 d. 14 val. vyks ekskursija-diskusija su parodos „Dugnas“ autore Jurga Barilaite. Susitikimą moderuos menotyrininkė dr. Laima Kreivytė.


Komentuok:
*Reklama
DNO