Menu
 
 

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą – plonesni siūlai ir kitokios drabužių sudėtys

2020 03 06  16:38  |  Aktualijos

Savitas stilius 2020

Nuotraukos – Paulius Zaborskis ©

Lietuvos neaplenkęs globalus klimato atšilimas ne tik keičia vartotojų įpročius ir mūsų drabužių pasirinkimus, bet ir verčia gamintojus prie šių pokyčių sparčiai taikytis. Daugiau nei ketvirtį amžiaus drabužius moterims kuriantis ir gaminantis lietuviškas prekės ženklas „Savitas stilius“ jau kurį laiką savo mezginių kolekcijas adaptuoja rekordiškai šiltoms žiemoms ir vėsokoms vasaroms. Ką tik parduotuvėse pasirodžiusioje pavasario ir vasaros kolekcijoje dar daugiau lengvai prie temperatūros svyravimų prisitaikančių, naujų sudėčių, plonesnio siūlo rūbų.

„Jau dvidešimt šešerius metus rūpinamės Lietuvos moterų spintomis, todėl kaip niekas kitas gerai žinome, ko joms reikia, ir pirmieji pastebime, jeigu moterų drabužių pasirinkimai ima keistis, –pasakoja prekės ženklo „Savitas stilius“ įkūrėja ir ilgametė vadovė Janina Sanikovienė. – Šįkart pokytis susijęs ne su mados tendencijomis, bet su klimato kaita, kurios neigti nebegalime – kasmet Lietuvoje darosi vis šilčiau, žiemą tokių šiltų drabužių kaip anksčiau tikrai nebeprireikia. Netrukome pastebėti, kad pirkėjos į tai reaguoja, šaltuoju metu dažniau renkasi gerokai lengvesnius rūbus.“

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą

Išties, temperatūrų pokyčius vis akivaizdžiau pastebi ne tik gyventojai – apie stabiliai kasmet šiltėjantį klimatą praneša tarptautinės aplinkosaugos organizacijos, o pernai išleistoje žaliosios energetikos konsultavimo bendrovės „GreenMatch“ ataskaitoje Lietuva buvo įvardinta kaip labiausiai globalaus atšilimo paveikta valstybė. Iš 32 tyrime dalyvavusių šalių Lietuvoje ilgalaikiai klimato kaitos padariniai šiltėjimo link yra ryškiausi: labiausiai kyla jūros lygis, šyla jūros vandens temperatūra, o vidutinė oro temperatūra per pastaruosius 60 metų pakilo daugiau nei du laipsnius. Ką tik pasibaigė ir šilčiausia Lietuvoje žiema per visą meteorologinių stebėjimų istoriją.

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą

„Kita vertus, vis pasitaiko ir vėsių vasarų, kai taip pat neprireikia itin lengvų rūbų, kurie anksčiau, karštomis vasaromis, praversdavo kur kas dažniau. Todėl turime ieškoti aukso viduriuko – tokių pluoštų mišinių, kurie suteiktų maksimaliai komforto: vėsintų atšilus ir šildytų atvėsus. Moterys dairosi universalių, ištisus metus vienodai dažnai naudojamų drabužių. Aišku viena – gaminių iš šiltų ir storų siūlų, pavyzdžiui, grynos vilnos, angoros su laiku tik mažės, nes paprasčiausiai nebeliks tokio poreikio“, – prognozuoja J. Sanikovienė, vadovaujanti prekės ženklui „Savitas stilius“, taip pat ir 1994-aisiais įkurtam mezgimo fabrikui, kuriame kuriamos ir gaminamos jo kolekcijos.

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą

Todėl pastarojoje „Savitas stilius“ kolekcijoje ypač gausu naujų sudėčių pluoštų ir technologinių eksperimentų – mezginiuose atsirado daugiau lino, medvilnės, šilko, taip pat šiek tiek šildančio kašmyro, kažkiek dirbtinio pluošto, kuris puikiai pagerina natūralių pluoštų geriausias savybes. Dėvint iš tokių mišresnių pluoštų pagamintus drabužius geriau toleruojami temperatūrų skirtumai, mažesnė perkaitimo ir alerginių reakcijų gryniems pluoštams rizika.

Ne pirmus metus su „Savitas stilius“ bendradarbiaujanti dizainerė, viena sėkmingiausių Lietuvos mados kūrėjų Ugnė Martinaitytė sako, kad į klimato pokyčius tenka reaguoti ne tik fabriko mezginių technologams, bet ir dizaineriams.

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą

„Todėl pastarosiose „Savitas stilius“ kolekcijose vis mažiau naudojome laisvų, plevenančių, vadinamųjų „oversized“ siluetų drabužių, kurie nėra labai universalūs – labiau tinka tropikų vasarai, nelabai tinka žiemą. Vis dažniau renkamės prie kūno kiek labiau prigludusius, dėvėjimo komfortą ir žiemą, ir vasarą suteikiančius, taip pat ir eleganciją pabrėžiančius modelius. Tokie buvo ir pačių pirkėjų pageidavimai“, – pasakoja U. Martinaitytė, prisidėjusi prie įspūdingo su „Savitas stilius“ dirbančių ir praeityje dirbusių dizainerių sąrašo. Jame – Lilija Larionova, Egidijus Rainys, Indra Dovydėnaitė ir kiti.

Martinaitytės teigimu, šiandien pirkėjoms Lietuvoje svarbiausi trys dalykai – patogumas, kokybė ir estetika. „Todėl rūpindamiesi naujomis drabužių sudėtimis ir toliau palaikydami legendinę „Savitas stilius“ mezgimo kokybe nepamiršome ir dizaino. Moterys nori klasikinio, ilgaamžio dizaino ir jau atsikandusios visiško minimalizmo aktyviau domisi puošnesniais, išskirtinių dizaino elementų turinčiais drabužiais. Platėjančios rankovės, tiulio detalės, permatomi pynimai – štai kaip šįkart suteikėme gaivumo klasikiniams siluetams. Neatsitiktinai kolekcijoje dominuoja ir švelnios lietuviškos gamtos spalvos – pastebėjome, kad įprotis rengtis vien tamsiai iš Lietuvos pamažu traukiasi“, – apie naujausią, parduotuvėse jau visai tuoj pat pasirodysiančią kolekciją pasakoja dizainerė.

Lietuvos gamintojų atsakas į klimato kaitą

Galerija: „Savitas stilius“ 2020 m. pavasario ir vasaros kolekcijos modeliai

Dizainerė: Ugnė Martinaitytė

Fotografas: Paulius Zaborskis

Modelis: Veronika Brazinskytė

Makiažas: Alina Vaitkevičiūtė


Komentuok:
*Reklama