Menu
 
 

Meno ir mados hibridas „Trys plius viena“ – Julia Janus

2021 06 07  20:10  |  Aktualijos

Meno ir mados hibridas „Trys plius viena“ – Julia Janus

Nuotraukos – Julia Janus archyvo ©

„Tas dvi karantino žiemas mes ilgai prisiminsime. Sėdėjome užsidarę namuose, nematydami žmonių dirbome savo darbus, vis labiau atprasdami nuo gyvo bendravimo ir pažinimo. Tik TAS kambarys, tik TAS šeimos narys, tik TA kambarinė gėlė, tik TOJI uždara erdvė sutvėrė mums naują pasaulį, kuriame vaizdas tampa matomas tik per ekraną ar automobilio langą“, – tokiu jausmu dalijasi multidisciplinio meno kūrėja Julija Janus.

Menininkės patirtys, idėjos ir per karantiną gimę tapybos darbai sugulė į mini kolekciją – mados kapsulę „Trys plius viena“, kuri kviečia į kelionę po savitą dizainerės mados pasaulį. Tris savaites Vilniaus senamiestyje, karantino bute-galerijoje bus galima susipažinti su menininkės hibridiniu meno ir mados projektu, gimusiu dienomis, kai pasaulis susitraukė iki kambario ir kompiuterio dėžės.

Parodos atmosfera žiūrovą nukels į dizainerės karantino butą-kambarį. Namų aplinką, kurioje per karantiną gimė jos idėjos ir kūriniai, kur emocijos iš širdies persikėlė ant drobės, nuo drobės – ant drabužio, į papuošalus, ant kilimo, kur kūriniai buvo fotografuojami ir virto mados kolekcijos atvaizdais,  kuria dizainerei svarbios interjero detalės, muzikos garsai, šviesa.

Meno ir mados hibridas „Trys plius viena“ – Julia Janus

Parodos lankytojai pateks į neįprastą aplinką, kurioje susijungia menas, mada, gamta, garsai ir kvapai. Unikalią meno ir mados sinergiją Julija Janus kuria pasitelkusi holistinį savijautos estetikos patyrimą.

Improvizuotame bute eksponuojami naują Julijos Janus kolekciją įkvėpę tapybos darbai, iš jų gimę mados kūriniai bei vienetiniai papuošalai, kuriuos menininkė kūrė naudodama neįprastą juvelyrikoje 3D medžiagos kietinimo lazeriu metodą. Technologijos papuošaluose leido atgaivinti paveikslų fragmentus, o plačiaformatė spauda juos perkėlė ant drabužių ir kilimų.

„Matau, kaip mes visi lėtai grįžtame į aktyvią socializaciją, pati jaučiu, kad esu atpratusi nuo žmonių, būdama tarp jų greičiau pavargstu, mane gąsdina atbukę bendravimo įgūdžiai. Pastebiu, kad tas grįžimas dar sunkesnis yra mūsų vaikams, – sako menininkė ir prisipažįsta abejojusi, daryti parodą, ar ne. – Man vis atrodė, kad niekas neateis, nebus įdomu, žmonės atprato nuo viešumos. O paskui savęs paklausiau: jei žinočiau, kad gyvenimas greitai baigsis, ką, be to, kad visiems artimiausiems prisipažinčiau meilėje, norėčiau dar padaryti? Atsakymas buvo aiškus – parodą, į kurią galėčiau žmones pakviesti, kaip į savo namus, kad jie galėtų pačiupinėti, pasiklausyti, gyvai pasižiūrėti, pasimatuoti atmosferą, kūrinius, kad taptų mano performanso stebėtojais ar dalyviais. Man kažkaip norėjosi užfiksuoti šį transformacijos laikotarpį.“

Meno ir mados hibridas „Trys plius viena“ – Julia Janus

Parodos „Trys plius viena“ pavadinimas sufleruoja, kad mada šioje kapsulėje atspindi, reflektuoja trijų tapybos darbų „Ir tik žiežirbos lėks“, „Gyvas vanduo“, „Slapta mintis“ ir vienos skulptūros „Žalia šviesa“ meninį lauką. Skulptūros pagrindu tapo senas, dar iš „Julia Janus“ pirmojo mados periodo likęs manekeno torsas.

„Kiekvieno kūrinio fragmentą perkėliau į drabužio marginimą, papuošalo struktūrą, jo reljefą. Drabužių spalvos taip pat išplaukia iš tapybos darbų kolorito, – sako menininkė ir priduria, kad jos šiandien jos kurtuose drabužiuose atsispindi postpandeminis periodas, naujai susiformavęs įprotis tarsi suaugti su savo namų pasauliu, „naminio grožio“ kūrimo būdas.

Meno ir mados hibridas „Trys plius viena“ – Julia Janus

Naminio grožio sąvoką atspindi ji pati – per karantiną sukurtus drabužius demonstravo ne profesionalios manekenės, o pati kūrėja. Tvarumo idėjas Julija Janus įgyvendina atsisakydama studijos ar parduotuvės, savo darbus ji rodo interneto erdvėje įkurdintame parodų kambaryje, iš kurio galima patekti į kolaboracijos partnerių parduotuves. Ji atsisako ir gamybos pertekliaus, sandėlių, drabužis pas pirkėją atkeliauja tik iš anksto jį užsakius.

Išankstiniai užsakymai padeda projekto partneriams pagaminti tik tai, ko reikia, o ne pasikliauti nuojautomis, kas galėtų būti parduota per ateinantį pusmetį. Išankstiniai užsakymai leidžia nustatyti sąžiningesnę kainą, išvengti tarpininkų mokesčių, antkainių. Kūrėjui nereikia eikvoti didžiulio audinių kiekio, o tai apsaugo Žemę nuo bent vieno taršos židinio. „Mažas žingsnelis didesnio tvarumo link“, – įsitikinusi savo naujų darbų ir idėjų parodą surengusi menininkė Julija Janus.

 

Julia Janus mados kapsulės „Trys plius viena“ karantino bute-galerijoje,

Pilies g. 38, Vilnius

Paroda veiks nuo birželio 3 iki 23 dienos.


Komentuok:
*Reklama
DNO