Menu
 
 

MMLAB kūrybinėse dirbtuvėse – Ukrainos ir Lietuvos menininkų kūrybinio identiteto paieškos

2022 11 15  19:27  |  Aktualijos

Lapkričio 7-12 d. Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“ (MMLAB) surengė kūrybines dirbtuves, skirtas Lietuvos ir Ukrainos menininkams. Kūrėjai buvo kviečiami drauge analizuoti ir ieškoti asmeninio bei grupinio kūrybinio identiteto.

MMLAB kūrybinėse dirbtuvėse – Ukrainos ir Lietuvos menininkų kūrybinio identiteto paieškos

Nuotraukos – MMLAB archyvo ©

„Tapatybę mes suprantame kaip sąvoką, kuri apibūdina žmogaus arba daikto savybių visumą, pagal kurią ji ar jis yra atpažįstamas, atskiriamas nuo kitų. Ukrainos menininkams ieškant prieglobsčio Lietuvoje ar kitose šalyse, jų tautinė tapatybė išlieka tapati, bet mes kvietėme klausti, kas atsitinka su menininko tapatybe? – kalbėjo dirbtuvių programos sudarytojas, aktorius ir režisierius Gediminas Rimeika. – Ne paslaptis, kad kiekvienas kūrybiniame kelyje surandame savo kaip menininko tapatybę. Projekto bei kūrybinių dirbtuvių metu su profesionaliais Ukrainos bei Lietuvos menininkais dalinomės šių šalių tapatumais bei skirtumais. Kiekvienas menininkas išreiškė norą kurti, nepaisant karo siaubo, vykstančio jo kieme.“

Dirbtuvėse praktinius ir kūrybinius užsiėmimus taip pat vedė Greta Grinevičiūtė (šiuolaikinio šokio sritis), Julius Kuršis (vizualieji menai, šviesos) ir Agnė Matulevičiūtė (muzika).

MMLAB kūrybinėse dirbtuvėse – Ukrainos ir Lietuvos menininkų kūrybinio identiteto paieškos

Pasak kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavusių Ukrainos menininkų, jose pristatytos teorijos ir kūrybinio darbo įrankiai atvėrė platesnes galimybes identiteto bei tarpdiscipliniškumo paieškoms kūryboje. Juos sužavėjo atvira ir priimanti bendruomenė, kuri įkvėpė ir leido jaustis saugiems eksperimentuojant. Visi projekte dalyvavę Ukrainos menininkai pritarė, kad dirbtuvės buvo naudingos, atvėrė galimybę kultūrinį ir kūrybinį pasaulį pamatyti daug kompleksiškesnį, platesnį ir lankstesnį.

Kūrybinėms dirbtuvėms pasibaigus buvo atrinkti penki Ukrainos menininkų projektai, kurių užbaigimui buvo paskirtos stipendijos. Šių metų gruodžio mėnesį šie kūrybiniai eskizai bus pristatomi MMLAB erdvėje (Vokiečių g. 13 A, Vilnius).

MMLAB kūrybinėse dirbtuvėse – Ukrainos ir Lietuvos menininkų kūrybinio identiteto paieškos

Ukrainos menininkų atsiliepimai apie dirbtuves

Andrii Gumeniuk:  „Man labiausiai patiko Agnės vesta sesija, nes ji yra artimiausia mano veiklai. Mane labai įkvėpė muzikinės instaliacijos, tad tikrai ketinu ateityje eksperimentuoti ir šioje srityje. Visų kitų mentorių aptarti dalykai gali labai padėti plėtojant konkrečią idėją: Gretos mintys apie kūną ir kaip per jį galima praturtinti pasirodymus, Gedimino pristatyti istorijų pasakojimo būdai ar Juliaus spalvų suvokimas.“

Kseniia Buryka: „Visi užsiėmimai buvo labai įdomūs. Gedimino dirbtuvės man atskleidė visiškai kitokį požiūrį į aplink vykstančius dalykus. Taip pat buvo labai naudinga išgirsti atsiliepimus apie mūsų kūrybines idėjas. Per Gretos dirbtuves užsiėmėme savirefleksija, įgijome natūralaus judesio praktikos. Man buvo sudėtingiausia išeiti iš komforto zonos –  išsakyti ir parodyti asmenines mintis. Bet esu laiminga, kad per daug apie tai negalvodama tiesiog tai padariau. Juliaus sesijoje galėjome keliauti per fantastinius pasaulius ir sužinoti naujos informacijos apie spalvas. Man labai patiko jo pagarbus požiūris į meną. Agnė atskleidė, kaip skirtingi metodai įkvėpė jos kūrybą.  Dabar mane labiausiai domina judesys, per kurį galima atskleisti jausmus. Kūrybinės dirbtuvės man padėjo suformuluoti aiškesnę savo kūrinio idėją.“

Yara Prokopenko: „Man labai patiko pirmadienio sesija su Gediminu, nes tai buvo tarsi jaudinanti įžanga. Buvo įdomu susipažinti su Gedimino darbais, nors niekada nesu buvusi dramos teatre. Vertingiausia buvo sužinoti apie jau egzistuojančius kūrybos metodus ir turėti galimybę pabendrauti su tokių skirtingų sričių menininkais. Diskusijos ir pasidalinimas idėjomis suteikė laisvės ir įkvėpimo daugiau tyrinėti save ir savo sugebėjimus. Sužinojau, kokia palaikanti yra lietuvių kūrėjų bendruomenė ir kiek galimybių tai gali suteikti. Medžiaga, kuria su mumis pasidalino Agnė, buvo labai įkvepianti. Užsirašiau ir kai kuriuos Gretos pristatytus idėjų generavimo būdus.

Man labai patiko visų dirbtuvėse dalyvavusių žmonių atvirumas ir tai, kokie artimi jautėmės kaip grupė. Jaučiuosi dėkinga už atsiliepimus apie mano projekto idėją ir tai, kaip visi nori padėti vieni kitiems.“

Mariia Frolova: „Man buvo labai įdomu analizuoti, kaip skirtingai Lietuvos ir Ukrainos kūrėjai suvokia meną. Aš esu labai dėkinga už galimybę susipažinti su kūrėjais, išgirsti, kaip ir ką jie galvoja, kas juos jaudina kūryboje.“

Kristina Kisielovaite: „Visko, ką pasakojo dirbtuvių mentoriai, klausiau su vaikišku smalsumu. Su Gediminu pažinome aktoriaus patirtis ir darbo metodus, su Greta mokėmės apie kūną ir jausmus, su Juliumi tyrinėjome paslaptingą šviesos ir spalvų pasaulį, su Agne nardėme po jos kūrybą. Gaila, kad dirbome vos kelias dienas, bet įgavome neįkainojamų žinių. Visa tai norėčiau panaudoti savo ateities projektuose, nes žinau, kad gali būti sunku atverti duris naujoms pjesėms ar veikėjams. Kartais reikia atrasti raktą naujos medžiagos ar savęs pažinimui, tad aš godžiai sėmiau visą informaciją. Manyje kilo noras išbandyti save įvairiose meno srityje.“

 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.


Komentuok:




*



Reklama