Menu
 
 

Rygoje atidaryta Nacionalinės premijos laureatės Rūtos Katiliūtės paroda „Sinonimai“

2018 05 11  17:03  |  Aktualijos

Rūtos Katiliūtės paroda - SwO magazine

Nuotraukos iš asmeninio Rūtos Katiliūtės archyvo ©

Ketvirtadienio vakarą Rygos centre įsikūrusioje galerijoje „Māksla XO“ buvo atidaryta Nacionalinės premijos laureatės Rūtos Katiliūtės paroda „Sinonimai“. Šią parodą į Latvijos sostinę atvežė Vilniaus galerija „Meno niša“.

„Aktyviai kurianti menininkė per pastaruosius penkerius metus surengė net penkias personalines naujausių kūrinių parodas. Mūsų galerija su Rūta Katiliūte dirba daugiau nei dešimtmetį, jos kūrybą jau pristatėme tarptautinėse meno mugėse Vokietijoje, Belgijoje, Lietuvoje, Austrijoje“, – pasakoja galerijos „Meno niša“ vadovė Diana Stomienė.

Rūtos Katiliūtės darbai ypač vertinami užsienio meno kuratorių, kolekcininkų: dar 1990 m. dvi menininkės personalinės parodos buvo surengtos Vokietijoje, „Salustowicz“ galerijoje; 1994 m. jai skirta prestižinė Pollocko–Krasnerio fondo stipendija, personalinės parodos surengtos prestižinėse Berlyno „Brockstedt“ ir „Talin Art Hall“ galerijose. R. Katiliūtės darbai yra svarbiausiose Lietuvos valstybinėse ir privačiose kolekcijose.

Rūta Katiliūtė - SwO magazine

2016 m. menininkė buvo apdovanota Nacionalinės kultūros ir meno premija už abstrakčiosios tapybos turtingumą. Rūta Katiliūtė yra viena nuosekliausių abstrakčiosios tapybos kūrėjų, būtent jos vardas siejamas su abstrakcionizmo raida Lietuvoje. Vos baigus Vilniaus dailės institutą (1968 m.), menininkė atsisakė motyvų, pasakojimo ir pasinėrė į grynųjų formų, spalvų ir jausmų poveikio paieškas. Rūtos Katiliūtės parodoje „Sinonimai“ rodomi paskutiniais metais sukurti kūriniai, pasirinktas subtilus niuansuotas ekspozicijos principas.

Rūta Katiliūtė - SwO magazine

Rūta Katiliūtė. Balta Erdvė. 2009 ©

Pasak parodos kuratorės Sonatos Baliuckaitės, „Sinonimai“ – tai užduotis ir tuo pačiu galimybė žiūrovui atrasti savo santykį su R.Katiliūtės paveikslais, nes vieniems abstrakcija – tai nekonkretumas, daiktų nebūvimas, kitiems – atmosfera, horizontas ar būsena.  „Būtų abstraktu Rūtos Katiliūtės paveikslus vadinti tik abstrakcija, todėl stebint jos kūrinius, reikia įjungti visas jusles, o įspūdžiui sustiprinti būtina pasitelkti sinonimus. Žvelgiant į jautrius spalvinius niuansus ir skirtingą erdvių plastiką, vieni pamatys gilius horizontus, rūku ir drėgme vibruojant orą, kryžiaus formą, peizažą ar tiesiog šviesos properšas“, – teigia parodos kuratorė.

Rūtos Katiliūtės parodos atidarymas

Rūtos Katiliūtės paroda „Sinonimai“ galerijoje „Māksla XO“ (Elizabetes iela 14, Ryga) veiks iki gegužės 29 d. Galerija dirba I–VI, 12-18 val.


Komentuok:
*Reklama
DNO