Menu
 
 

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

2022 12 21  19:43  |  Aktualijos

Sausio 18-24 dienomis vyksiančio 16-ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio žiūrovai išvys trisdešimt ryškiausių užsienio kūrėjų filmų iš dvidešimt penkių pasaulio šalių, kurie varžysis pagal temas suskirstytose šešiose tarptautinėse konkursinėse programose. Filmus vertins kompetentinga ir gausią patirtį skirtingose kino industrijos srityse sukaupusi žiuri, sudaryta tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio ekspertų.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Pažvelk į mane ©

Tarptautinių konkursinių programų repertuare – tiek pasaulinį pripažinimą pelniusių režisierių darbai, tiek dar plačiosios auditorijos neatrastų kūrėjų filmai, tad savo favoritus atras tiek užkietėję sinefilai, tiek lengvesnio kino mėgėjai.

Kiekvienos iš festivalio tarptautinių konkursinių programų pavadinimas atspindi filmus jungiančias temas. Programoje „Scenos iš šeimyninio gyvenimo“ analizuojami tėvų ir vaikų santykiai, kurie, kaip žinia, retai kada būna tobuli. Keturi programos filmai pasiūlys visą spektrą skirtingų emocijų – nuo besąlygiškos meilės, švelnumo, žaismingumo iki liūdesio ar humoro.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Su Flavijum ©

Antroji programa „Pavojingas ruožas“ žiūrovus pakvies pasimėgauti itin plačios geografijos filmais ir pakeliauti po Aziją, Afriką, abi Amerikas bei Europą. Pastebėsime, kad visuose žemynuose kažkas „ne taip“. Filmų personažai atsiduria tiek fiziškai, tiek emociškai pavojingose zonose, kur susiduria su vidiniais ar istoriniais demonais, abejingumu, karais.

Programoje „Artumo beieškant“ – žmogaus bendruomeniškumo poreikis. Kiekvienam iš mūsų reikia kito. Nebent žmogų kiti gąsdina, nebent žmonės atsibodo, arba jei žmogaus, kurio taip reikia, tiesiog nebėra. Penki filmai prabils apie tai, kokios sudėtingos, nejaukios ir juokingos gali būti artumo paieškos.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Atsiminimai iš Rytų fronto ©

Programą „Sekretai“ sudaro filmai, kviečiantys pasivaikščioti atminties užkaboriais: nuo gilyn nugramzdintų asmeninių prisiminimų iki sudėtingų istorijos puslapių ir atminties ritualų. Tik ar atmintimi visada galime pasitikėti? Kurias praeitis iš tiesų išgyvenome, o kurias – tik įsivaizdavome? Šiuos ir kitus klausimus iškels penki trumpieji programos filmai.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Garrano ©

Visi priklausome kokiai nors genčiai, kurios nerašytos taisyklės įaugusios mums į kraują. Bet kas atsitinka, kai šios taisyklės pradeda kelti daugiau klausimų nei duoti atsakymų? Kaip elgtis, kai patriarchalinėje, tradicijų varžomoje visuomenėje darosi vis sunkiau pritapti? Penktojoje tarptautinėje konkursinėje programoje „Genties taisyklės“ sufleruojami alternatyvūs scenarijai – galima stoti į konfrontaciją ar slėpti savo tikrąją tapatybę, tačiau kartais laužyti taisykles tiesiog būtina. Čia išvysime nuo dujų balionais prekiaujančios krikštamotės ar futbolo žaidynių iki atvirų pokalbių su artimaisiais.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Kamuoliai ©

Šeštosios programos „Galvą į sieną“ dėmesio centre – neišvengiami konfliktai, nuo juokingų nesutarimų su kaimynais iki protestų už šalies laisvę ir demokratiją. Praeityje užfiksuoti vaizdai, peržvelgti iš naujo, žiūrovams pradeda pasakoti visai kitą naratyvą. Kambarys Berlyno bute pavirsta į protestuotojų prieš Lukašenką kankinimo vienutę, kurioje rekonstruojami įvykiai leidžia suprasti sisteminį susidorojimą su nekaltais žmonėmis. Mirties šokis už laisvę, gaisras miške ir sudžiūvusios gėlės sode, už kurias, pasirodo, nėra taip lengva atleisti – visa tai šios programos trumpuosiuose filmuose.

16-ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio konkursines programas sudarė režisierius, scenaristas ir edukatorius Andrius Blaževičius, kino kritikė, kuratorė ir leidėja Monika Gimbutaitė bei kino kritikė, žurnalistė Ieva Šukytė. Konkursinių programų atrankos asistentai – režisierė, žurnalistė Jorė Janavičiūtė, scenaristė ir režisierė Benita Paplauskaitė bei scenaristas Jonas Rokas.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Dujų fėja ©

Festivalio žiuri sudarys kino industrijos ekspertai iš Pietų Korėjos, Lietuvos ir Moldovos

Kaip ir kasmet, festivalio metu tarptautinė žiuri vertins konkursines programas ir paskelbs, kas tapo laureatais – bus renkami geriausi tarptautinės ir nacionalinės konkursinių programų filmai bei vienas filmas pelnys pagrindinį prizą – festivalio Grand Prix. Šiemet komisijoje – kuratorius bei festivalių kino programų sudarytojas iš Pietų Korėjos Sanghoon Lee, operatorė Laura Aliukonytė, bei moldavų režisierė Olga Lucovnicova.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Kormoranas ©

Žiuri narių patirtis – išties įvairialypė. Svečias iš labiausiai nuo Lietuvos nutolusio geografinio taško artėjančiame festivalyje – Sanghoon Lee – nuo 2011 m. dirbo Busano tarptautinio trumpametražių filmų festivalio kuratoriumi, o 2018 m. buvo paskirtas programos sudarymo vadovu. 2006–2008 m. Sanghoon Lee užėmė vyriausiojo programos sudarytojo Korėjos kino festivalyje Paryžiuje pareigas. Sanghoon Lee yra įgijęs literatūros daktaro laipsnį ir dėsto Čonnamo nacionaliniame universitete Pietų Korėjoje, kur specializuojasi kine ir prancūzų kultūroje.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Prieštankinių barikadų liturgija ©

Laura Aliukonytė studijavo bakalauro bei magistro vaizdo operatoriaus studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, aktyviai dirba vietinėje bei užsienio filmų bei reklamos industrijoje. L. Aliukonytė yra Lietuvos kino operatorių asociacijos narė, asociacijos 2021-ųjų apdovanojimuose nominuota „Gilei“. 2022 metų vasarą ji pabaigė filmuoti antrąjį savo ilgametražį filmą kartu su režisieriumi Justinu Krisiūnu.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Marška ©

Trečioji žiuri narė Olga Lucovnicova – Belgijoje gyvenanti dokumentinių filmų režisierė. Jos naujausias filmas „Dėdė Tudoras“ buvo parodytas daugiau kaip 50-yje festivalių visame pasaulyje ir pelnė 35 apdovanojimus – nuo Berlinalės „Auksinio lokio“, Europos kino akademijos apdovanojimo, „Festival dei Popoli“ prizo už geriausią trumpametražį filmą, ar „Astra“ kino festivalio prizo už geriausią režisūrą, iki „ZagrebDox“ festivalio „Big Stamp“ apdovanojimo ir pagrindinio Vilniaus trumpųjų filmų festivalio prizo bei daugelio kitų. Šiuo metu Olga siekia medijų mokslų daktaro laipsnio Belgijoje, Leveno katalikiškajame universitete.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Upės Senos ašaros ©

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – filmai net iš dvidešimt penkių šalių

Kadras iš filmo – Žvaigždžių dulkintojai ©

Tarptautinių konkursinių programų filmai:

Atsiminimai iš Rytų fronto / Memories from the Eastern Front, rež. Radu Jude, Adrian Cioflâncă, Rumunija

Benamis / Bergie, rež. Dian Weys, Pietų Afrikos Respublika

Bestija / Bestia, rež. Hugo Covarrubias, Čilė

Dervudo mirties spąstai / Deerwoods Deathtrap, rež. James P. Gannon, JAV

Dujų fėja / Tank Fairy, rež. Erich Rettstadt, Taivanas, JAV

Garrano / Garrano, rež. David Doutel, Vasco Sá, Portugalija, Lietuva

Kaip pamatuoti metus? / How Do You Measure a Year?, rež. Jay Rosenblatt, JAV

Kamuoliai / Balls, rež. Gorana Jovanovic, Serbija, Slovėnija

Kormoranas / The Cormorant, rež. Lubna Playoust, Prancūzija

Lik sveikas, Žeromai! / Goodbye Jerome!, rež. Adam Sillard, Gabrielle Selnet, Chloé Farr, Prancūzija

Marmurinė makaulė / Marblehead, rež. Kevin Walker, Jack Auen, JAV

Marška / The Blanket, rež. Teppo Airaksinen, Suomija

Mirties inscenizacija / Staging Death, rež. Jan Soldat, Austrija, Vokietija

Moune Ô / Moune Ô, rež. Maxime Jean-Baptiste, Belgija, Prancūzija, Gvinėjos Respublika

Paukštis pusiasalyje / Bird in the Peninsula, rež. Atsushi Wada, Prancūzija, Japonija

Pažvelk į mane / Will You Look at Me, rež. Shuli Huang, Kinija

Prie „Litl Vilio“ prieš tris dienas / At Little Wheelie 3 Days Ago, rež. Andrew Stephen Lee, JAV

Prieštankinių barikadų liturgija / Liturgy of Anti-tank Obstacles, rež. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina, JAV

Romantika / Romance, rež. Álvaro de Miguel, Ispanija

Sekmadieniais laikas teka keistai / Time Flows in Strange Ways on Sundays, rež. Giselle Lin, Singapūras

Sierra / Sierra, rež. Sander Joon, Estija

Sodininkystė / Horticulture, rež. Ćapin Silva, Kroatija

Su Flavijum / By Flávio, rež. Pedro Cabeleira, Portugalija, Prancūzija

Sukasi žemė / The Earth is Spinning, rež. Olena Kyrychenko, Ukraina

Ugnis prie ežero / Fire at the Lake, rež. Pierre Menahem, Prancūzija

Upės Senos ašaros / The Seine’s Tears, rež. Yanis Belaid, Eliott Benard, Nicolas Mayeur, Étienne Moulin, Hadrien Pinot, Lisa Vicente, Philippine Singer, Alice Letailleur, Prancūzija

Užtemimas / Noir Soleil, rež. Marie Larrivé, Prancūzija

Vadovėlis / Handbook, rež. Pavel Mozhar, Vokietija, Baltarusija

Žudančioji kalba / Murder Tongue, rež. Ali Sohail Jaura, Pakistanas

Žvaigždžių dulkintojai / Starfuckers, rež. Antonio Marziale, JAV


Komentuok:
*Reklama
DNO