Menu
 
 

276 žingsniai link Europos

2021 09 29  16:35  |  Aktualijos

276 metų dieną – sekmadienį – spalio 3-ąją startuoja vienas įdomiausių kultūrinių projektų Vilniaus mieste – „276 žingsniai link Europos“. Tai interaktyvus kino projektas apie mitais apipintą ir paslaptingą Vilniaus paveldinę vietovę – Vilniaus Skanseną, liaudyje vadinamą „Šanchajumi“, dar vadinama: medinės Šnipiškės, Šiaudinė, Miestokaimis.

276 žingsniai link Europos

Nuotrauka – „276 žingsniai link Europos“ archyvo ©

11 val. organizuojama diskusija Vilniaus miesto savivaldybėje tema „MEDINĖ TROBA ir STIKLINIS DANGORAIŽIS!“, vėliau ekskursija-šnipinėjimas po muziejų po atviru dangumi, aplankant vietos gyvus muziejinius eksponatus ir landžiojant po rajono užkaborius. Užbaigimas: 276 kieme, kur lauks Šnipka, Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų paroda; interaktyvios pasakos-ekskursijos www.276.lt pristatymas bei kaimiškos vaišės.

Kaip teigia projekto iniciatorė bei VšĮ EIK ART vadovė, režisierė Dali Rust, idėja vizualiai pristatyti šį rajoną gimė įsigijus čia būstą: „Įsigijome butą šioje teritorijoje ir Registrų centro gautame dokumente apie nekilnojamą turtą mažomis raidėmis užrašyta, kad „Patalpa yra pastate, kuris yra nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje ar jos apsaugos zonoje“. Per daug nekreipdami į tai dėmesio, pradėjome ruošti dokumentus vandentiekiui bei kanalizacijai įsivesti ir kai buvo pareikalauta mūsų kieme atlikti archeologinius tyrimus, tapo aišku, kad šis rajonas – tikra paveldo zona. Tai sostinės istorinio priemiesčio Šnipiškių dalis, užimanti beveik 8 hektarus ploto ir įtraukta į Kultūros vertybių registrą kaip urbanistinė, architektūrinė ir etnokultūrinė vertybė “.

Anot režisierės, jų filmuota medžiaga unikali tuo, kad stebėjo vietos žmonių gyvenimą iš vidaus, patys jame dalyvaudami: „Filmavimai prasidėjo nuo mūsų kieme vedamo vandentiekio bei kanalizacijos, po to perėjome ir į kitus kiemus. Pro mūsų langą matosi aukščiausias Baltijos šalyse dangoraižis „Europa“ ir nuo mūsų medinio namo iki jo yra 276 žingsniai. Todėl ir skiriame tiek daug dėmesio šiam skaičiui bei pristatome jį būtent 276 metų dieną, t.y. spalio 3.“

Taigi, šį sekmadienį vilniečių ir miesto svečių laukia kelios įdomios veiklos: diskusija apie medinių trobų ir stiklinių dangoraižių draugystę bei ekskursija po šį sostinės kontrastingiausią rajoną.

„Į diskusiją pakvietėme žmones, kurie žino šio rajono istoriją, medinę architektūrą. Norime išgirsti, ką jie galvoja apie medinės architektūros strategiją bei šio rajono ateitį. Suteiksime daugiau informacijos apie šią Vilniaus savivaldybės saugomą vietovę – etnografinį kraštotyros muziejų po atviru dangumi, susiformavusį XIX amžiaus antroje pusėje – XX amžiaus pirmoje pusėje. Čia išlikusios istorinio Vilniaus priemiesčio planinės ir erdvinės struktūros, medinė architektūra, akmenimi grįstos gatvės, esantys statiniai (Kultūros paveldo departamente užregistruota 332 gyvenamieji ir ūkiniai pastatai)“, – sako D. Rust.

Organizatorė teigia, kad diskusija bus tiesiogiai transliuojama internetu: „Dėl COVID – 19 situacijos nusprendėme diskusiją filmuoti ir transliuoti internetu, kad visi norintieji galėtų ją pamatyti“.

Diskusijoje dalyvaus: Vilniaus miesto mero patarėjas Kristinas Taukačikas; menotyros mokslų daktarė, medinės architektūros tyrinėtoja Dalė Puodžiukienė; studijos  ARCHAS architektas Mantas Navalinskas; miesto antropologė, Laimikis.lt kuratorė Jekaterina Lavrinec ir 276 kūrybinės komandos nariai. Diskusiją moderuos Vilniaus Skanseno gyventojas ir pasaulio pilietis Liudas Dapkus.

 

Ekskursijos idėja – parodyti, kaip gyvena žmonės Vilniaus Skansene

Interaktyvaus kino projekto režisierė Dali Rust pasakoja, kad ekskursija po medines Šnipiškes ar „Šanchajų“, vedama 276 komandos narių-kūrėjų Pidžino bei Dali Rust išskirtinė – tik 276 metų dieną: „Gal padaryti tokią tradiciją, kad kasmet 276 metų dieną vedame ekskursijas, akcentuojant tas vietas, kur įvyko pokyčiai. O jie čia dabar reikšmingi ir negrįžtami. Pažįstame rajoną iš vidaus, nes čia gyvename ir galime parodyti bei papasakoti tai, ko nežino ir nemato užklystantys. Ir nesame įsišakniję, kad negalėtume žvelgti objektyviai  į dauguma čia vykstančių reiškinių. Šis rajonas legendomis apipintas ir dažnai jų kūrėjai yra ne vietiniai gyventojai. Tai atvykite ir išgirskite mūsų vietinių mitus apie šį stiklinių dangoraižių paunksmėje besiglaudžiantį ir atsinaujinantį rajoną. Prisižiūrėsite pasakiškų vaizdų, gretindami šimtamečius medinukus su stikliniais šiuolaikiniais ir patys nusipiešite savo ateities vizijas“.

Griežtai draudžiama „SwO magazine“ paskelbta informaciją panaudoti kitose interneto tinklalapiuose, visuomenės informavimo priemonėse bei platinti kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo. Dėl informacijos naudojimo kreipkitės el. paštu į SwO.lt redakciją - redakcija@swo.lt. © SwO.lt

Komentuok:
*Reklama
Ina Budrytė

Kauno bienalė

DNO