Menu
 
 

Judesys išlaisvina ir suteikia jėgų

2023 09 05  18:34  |  Aktualijos

Šokio integravimas Parkinsono ligos ir kitų judėjimo sutrikimų gydymui bei šių ligų pasekmių švelninimui yra sparčiai populiarėjanti pasaulinė praktika. Kūrybiškos Europos projektas „Dance Well“ prasidėjo 2013 m. kaip lokali iniciatyva Italijoje, o iki 2019 metų jau buvo išplėstas tarptautiniu mastu ir Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbtas, kaip gerasis pavyzdys, išryškinantis kultūros ir meno svarbą įvairių visuomenės narių sveikatai ir gerovei. 

Judesys išlaisvina ir suteikia jėgų

Nuotrauka – Gintarė Žaltauskaitė ©

2022 m. projekto „Dance Well“ veiklas Lietuvoje pradėjo vykdyti Lietuvos šokio informacijos centras. Šią savaitę Kaune prasideda antrasis „Dance Well“ šiuolaikinio šokio pamokų sezonas, skirtas žmonėms, gyvenantiems su riboto judėjimo galimybėmis ar Parkinsono liga. Pamokas veda Lietuvoje gerai žinomi šiuolaikinio šokio menininkai Mantas Stabačinskas, Marius Pinigis, Erika Vizbaraitė, Goda Laurinavičiūtė, Gabija Blochina bei Adrian Carlo Bibiano. Prieš prasidedant naujam sezonui savo patirtimi ir įspūdžiais dalinasi Mantas Stabačinskas, Marius Pinigis bei Gabija Blochina. 

 

Praturtinantis procesas ir pirmieji žingsniai

„Kelionę šiame projekte pradėjome prieš metus, kai visa komanda keliavome į Basano del Grapa miestelį Italijoje, kuris laikomas „Dance Well“ centru. Čia susipažinome su projektą vykdančiais dalyviais iš kitų šalių ir praėjome mokymus. O nuo 2022 m. gruodžio jau pradėjome vesti pamokas ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Pirmus kartus prieš pamokas eidavome apžiūrėti paveikslų ir pasirinkdavome temas pamokoms pagal dailės kūrinius, kuriuos matydavome muziejuje“, – apie projekto pradžią pasakoja M. Stabačinskas. 

„Vesti šokio pamokas muziejuje, ne šokio salės erdvėje, rekomendavo patys projekto sumanytojai. O ir dalyviams patinka muziejuje, kadangi čia visada šalia yra įkvėpimas – nauja ekspozicija ar nauja erdvė. Vesdami pamokas kartais jas struktūruojame pagal tai, ką matome aplink. Pavyzdžiui, jei kabo paveikslai, kuriuose pavaizduota saulė, paplūdimys ar pan., siekiame, kad jie įsilietų į pamoką – kalbame apie šviesą, takumą ir t.t. Vienas iš darbo principų ir yra, kad judesys nebūtų tik somatinis, bet kartu žadintų vaizduotę. Gilinimasis vien į anatomiją greit pabosta“, – reziumuoja M. Pinigis. 

„Mokymuose Italijoje sulaukėme svarbios sąlygos – į užsiėmimus būtinai turime įtraukti grožio elementą, kad dalyviai išeitų iš savo įprastos rutinos, būtų aplinkoje, kupinoje įkvėpimo. Taip pat naudinga kartais pamokas perkelti į gamtą, kad būtų galima pajusti, kaip kūną ir judesius paveikia vėjas, medžių šnarėjimas. Manau, visi užsiėmimus vedę sutiks, kad labai nustebino dalyvių atvirumas, labai geras humoro jausmas, charakteringumas, jie labai noriai priima, ką jiems siūlome ir noriai bando daryti užduotis. Labai gražu žiūrėti, kaip judesys juos išlaisvina ir kiek jėgos jiems suteikia, kiek gero jausmo tai jiems atneša“, – papildo G. Blochina. 

Mantą Stabačinską nustebino susirinkusių dalyvių skaičius – iš pradžių jis tikėjosi mažos grupės, tačiau jau į pirmus susirinkimus pradėjo rinktis po maždaug 20 dalyvių. Kaip teigia kūrėjas, tuomet jis suprato, koks vis tik reikalingas ir svarbus yra „Dance Well“ projektas.

Judesys išlaisvina ir suteikia jėgų

Nuotrauka – Laura Vansevičienė © Mantas Stabačinskas

Suvienijantis bendruomeniškumo jausmas

Užsiėmimus „Dance Well“ dalyviams vedantys šiuolaikinio šokio menininkai pabrėžia, jog džiaugiasi per metus susikūrusia bendruomene ir kuriamu bendrumo jausmu, kuris svarbus ir projekto dalyviams, ir kuratoriams. 

„Per metus laiko tikrai nemažai pasiekėme – dabar laukiame naujo sezono, kuriame galvosime apie kartu kuriamą spektaklį. Kas labai džiugina, jog jau dabar jaučiamas tęstinumas – susitinkame su dalyviais kartą per savaitę, reguliariai. Vis nustebina, kaip net ir blogomis dienomis, kai dalyviai ateina su lazdelėmis, po užsiėmimų išeina jau be jų, nes, atrodo, per tuos šokio užsiėmimus įvyksta kažkoks stebuklas“, – sako M. Stabačinskas. 

„Manau, jog žmonės labai vertina tęstinumą. Nes yra daug trumpalaikių projektų, kurie įvyksta vieną kartą ir viskas – visi skirstosi. „Dance Well“, manau, kaip tik augina nuoširdus nuoseklumas  –  trečiadieniai mums yra tokie šventi, kaip katalikams bažnyčia sekmadieniais. Nuoseklumas padeda auginti nerealų judesio progresą. Štai, artėjant šokio dienai su „Dance Well“ įvykdėm jau kultinę, bet vis dar šiek tiek beprotišką idėją – šokome perėjose. Buvo be galo gražu stebėti, kaip dalyviai išdrįsta atsipalaiduoti ne tik saugiose ir jau įprastose M.K.Čiurlionio dailės muziejaus patalpose, bet ir tokiose atvirose viešose erdvėse. Prisimenu, kaip šokant perėjoje stotelėje sėdėję paaugliai žiūrėjo susižavėjimo kupinais žvilgsniais – nes prieš akis matė vyresnio amžiaus ir labai atsipalaidavusius žmones. Užsiėmimus lankantys žmonės leidžiasi mūsų provokacijoms ir tai labai žavu bei įdomu“, – džiaugiasi M. Pinigis.  

Judesys išlaisvina ir suteikia jėgų

Nuotrauka – Gintarė Žaltauskaitė ©

„Mums, šokėjams, atrodo, kad tai labai nesudėtinga išeiti pašokti į viešas erdves, tačiau į žmones su Parkinsono diagnoze visuomenė galimai nežiūri taip atvirai. Mes savo užsiėmimuose žinome, kokia tai diagnozė ir galime jiems padėti, bet tuo pačiu lyg ir tą diagnozę ištriname. Atsižvelgiame į tai, kad ji yra, bet nuoširdžiai dalyvius priimame nepaisant diagnozės. Ir kai kurie po užsiėmimų net dėkoja, kad mes juos vedame, kad užsiimame. Judesys tikrai atveria ribas, kuriose išsitrina viskas. Manau, kad motyvacija, tikslas padeda užsiėmimų dalyviams užsimiršti.“,– susižavėjimo neslepia G. Blochina. 

Projekte užsiėmimus vedantiems šiuolaikinio šokio menininkams darbas su specifinėmis visuomenės grupėmis – visai ne naujiena. Visi jie sukaupę darbo patirties – vieni dirbę su paaugliais, kiti – su senjorais, dar kiti su judesio negalią turinčiais žmonėmis. Visos šios patirtys užsiėmimus vedantiems menininkams tikrai pravertė ir „Dance Well“ kontekste. 

Judesys išlaisvina ir suteikia jėgų

Nuotrauka – asmeninio Gabijos Blochinos archyvo © Gabija Blochina

„Labai svarbu paminėti – ne tik šio projekto kontekste, kad kai ateini dirbti su specifinėmis socialinėmis grupėmis, neturi būti jokio gailesčio, turi būti kuo paprastesnis bendravimas, pagarbus ir lygiavertis santykis“, – pabrėžia M. Stabačinskas

„Labai lengva nueiti į gailestį ir perdėtą pagalbą. Mūsų tikslas yra išmokyti funkcionalaus judesio. Šokis – fizinė veikla, kuri lavina koordinaciją, kūrybą. „Dance Well“ užsiėmimus skiria nuo mėgėjiškų, skirtų atsipalaidavimui šokio veiklų, tai, kad mes siekiame, jog iš pamokų būtų išsinešta praktinės naudos. O ir patys, kai vedame užsiėmimus, tobulėjame. Taip pat, kas stebina šiame projekte gerąja prasme – jog yra išlaikomas balansas tarp moterų ir vyrų. Šokis dažnai laikomas labiau moterišku dalyku, o štai į „Dance Well“ užsiėmimus ateina tikrai nemažai vyrų ir jie gana lengvai pasiduoda tam, kas vyksta ir įsilieja. O tai duoda gerą energetiką visai grupei“, – teigia M. Pinigis.

Judesys išlaisvina ir suteikia jėgų

Nuotrauka – Gintarė Žaltauskaitė ©

„Tai, ką dalyviai išmoksta užsiėmimų metu, tikrai praverčia ir gyvenime, o mūsų tikslas ir yra, kad dalykai iš pamokų būtų naudingi ir už jų ribų. Pamenu, kaip viena dalyvė pasakojo apie situaciją, kai parduotuvėje pasidarė negera, panaudodama vežimėlį ir pratimą išmoktą užsiėmimų metu, ji sugrįžo namo. Mes ir siekiame, kad pamokos pasitarnautų ir padėtų realybėje“, – prisimena G. Blochina. 

 

Naujas sezonas ir ateities planai

Nuo rugsėjo mėnesio „Dance Well“ užsiėmimai Kaune vėl sugrįžta ir laukia dalyvių – ir buvusių, ir esamų, su kuriais bus statomas spektaklis. 

„Prasidėjus naujam sezonui stengsimės laikytis plano – užsiėmimus vykdyti trečiadieniais, M.K.Čiurlionio dailės muziejuje. Taip pat kartu kursime spektaklį.“, – apibendrina M. Pinigis. 

„Beje, M.K.Čiurlionio dailės muziejaus kolektyvas, pamatęs, kaip dirbame „Dance Well“, kartais taip pat prisijungia prie mūsų pamokų. Man tai labai malonu ir labai patinka. Smagu žinoti, kad šokis ir jo užsiėmimai veikia bei užkrečia aplinkinius“,– dalinasi M. Stabačinskas.

„Svarbu nepamiršti, jog prie užsiėmimų gali jungtis bet kas, kas turi kažkokią negalią, gali jungtis ir tiesiog senjorai. Pamokos yra atviros ir jose laukiami ne tik Parkinsono diagnozę išgirdę žmonės“, – kviečia G. Blochina. 

Judesys išlaisvina ir suteikia jėgų

Nuotrauka – asmeninio Mariaus Pinigio archyvo © Marius Pinigis

Lietuvos šokio informacijos centras kviečia prisijungti

Lietuvos šokio informacijos centras nuolat siekia mažinti jautrių socialinių grupių atskirtį, organizuodamas į skirtingas auditorijas orientuotas veiklas, skatindamas šiuolaikinio scenos menų prieinamumą įvairioms visuomenės grupėms. „Dance Well“ – viena tokių iniciatyvų. Prisijungti prie projekto veiklų gali visi norintys, Parkinsono liga sergantys ar kitų judėjimo sutrikimų turintys žmonės, taip pat jų artimieji ir senjorai, gyvenantys Kaune ar Kauno rajone. 

„Dance Well“ šiuolaikinio šokio užsiėmimai vyksta kiekvieną trečiadienį (naujas sezonas pradedamas rugsėjo 6 d.), 11-12 val., Kauno mieste. Dalyvavimas juose yra nemokamas, tačiau norint prisijungti prie užsiėmimų, reikia užsiregistruoti parašant el. laišką info(at)dance.lt

 

 

Projektą dalinai finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Europos Sąjungos programa „Kūrybiška Europa“.


Komentuok:




*



Reklama