Menu
 
 

Kino dokumentikoje atgims Fridos istorija

2021 04 01  15:11  |  Aktualijos

Begalinė aistra gyventi ir kurti Fridą Kahlo pavertė ryškia meno ikona ir moterų laisvės simboliu. Nuo balandžio 5 d. Lietuvos namų kino platformose pradedamas rodyti dokumentinis filmas „Frida. Viva la vida“, atskleisiantis garsiausios pasaulio menininkės gyvenimo ir kūrybos detales.

Kino dokumentikoje atgims Fridos istorija

Nuotraukos – Fridos Kahlo archyvo ©

Ši kino dokumentika – tai kelionė į Meksikos širdį siekiant suprasti, kaip formavosi Fridos pasaulis. Ekspertų įžvalgos ir autentiški kadrai žvelgia už menininkės paveikslų ir pasakoja apie jaunystėje patirtą sunkią traumą, bohemišką aplinką, daugybę meilės romanų ir užsispyrimą būti savimi.

Filme pirmą kartą žiūrovams parodomi asmeniniai menininkės daiktai, drabužiai ir nuotraukos, saugojami Fridos Kahlo muziejuje Meksike. Šio muziejaus vadovė Hilda Trujillo aprodo lankytojams neprieinamus kambarius, o Meksikos menininkai – jų tarpe ir pačios Fridos giminaitė Cristina Kahlo – dalinasi mintimis, ką Fridos palikimas reiškia meno pasauliui ir bendrai kultūrai. Per Fridos gyvenimą filme žiūrovus veda aktorė ir režisierė Asia Argento.

Garsioji menininkė gimė 1907 m. Meksikoje, Kojoakano miestelyje migranto, vengrų ir vokiečių kilmės Guillermo Kahlo ir turinčios Amerikos indėnės ir ispanės šaknų Matilde’ės Calderon y Gonzales šeimoje.

Kai Fridai buvo šešeri, ji susižeidė dešinę koją, ir ši visam gyvenimui liko plonesnė už kairiąją. 1925 m. rugsėjo 17 d. mergina pateko į autobuso avariją. Jai lūžo dauguma kaulų, o dešinėje kojoje buvo net 11 lūžių. Frida vos neliko paralyžiuota, skausmas ir sveikatos sutrikimai ją persekiojo visą gyvenimą, dėl avarijos Frida negalėjo susilaukti vaikų. Tačiau būtent tas nelaimingas atsitikimas paskatino jauną moterį rimtai atsidėti kūrybai – tapyba tapo būdu pabėgti nuo nuobodulio ir skausmo. Ji pradėjo tapyti tiesiog gulėdama lovoje.

Kino dokumentikoje atgims Fridos istorija

Neįtikėtinas noras gyventi ir asmenybės stiprybė menininkei nubrėžė įvykių kupiną kelią. Frida susituokė su to meto žymiausiu Meksikos menininku Diego Rivera, žymiai vyresniu už ją. Pora bičiuliavosi su Meksikos ir pasaulio meno elitu. Rivera garsėjo savo neištikimybe, tačiau Frida tai priėmė kaip santykių su juo duotybę. Menininkė ir pati turėjo daugybę meilės romanų. Tarp jų – su revoliucionieriumi Levu Trockiu ir André Bretono žmona, tapytoja Jacqueline Lamba.

Simboliška, kad filmas pavadintas „Viva la Vida“ (liet. tegyvuoja gyvenimas). Taip vadinasi ir paskutinis menininkės nutapytas paveikslas. Nors Fridos Kahlo gyvenimas buvo kupinas kančios, ji neprarado noro džiaugtis. Paveiksle vaizduojami ryškiaspalviai arbūzai simbolizuoja gyvenimą, o frazę „Viva la Vida“ Frida užrašė likus aštuonioms dienoms iki mirties.


Komentuok:
*Reklama
DNO