Menu
 
 

Maironis ir paauglių meilė, skambant kanklėms

2023 02 07  20:18  |  Aktualijos

Ką bendro turi lietuvių romantizmo klasikas Maironis ir šiuolaikiniai paaugliai? Atsakymų ieškoti nusprendusi „Stalo teatro“ kūrybinė komanda kviečia paauglius ir jų tėvus į spektaklį „J+K=M“ pagal legendinę Maironio baladę „Jūratė ir Kastytis“. Spektaklio premjera vyks šį sekmadienį, vasario 12 d. Menų spaustuvės scenoje.

Maironis ir paauglių meilė, skambant kanklėms

Nuotraukos – Laura Vansevičienė ©

Spektaklio režisierė ir scenografė Saulė Degutytė šį Maironio kūrinį pasirinko neatsitiktinai: „Maironis man visada asocijavosi su jaunimu, nes pats savo laiku buvo revoliucionierius ir jaunimo draugas. O šią baladę – „Jūratė ir Kastytis“ man vaikystėje dažnai prieš miegą deklamuodavo mama, kaip ir Salomėjos Nėries „Eglę Žalčių karalienę“. Kadangi dažnai mano kūrybos šaltinis vaikystė, tad neatsispyriau pagundai perkelti į sceną.“

„J+K=M“ spektaklyje sprendžiamas rebusas: kaip atrodytų šiuolaikiniai Jūratė ir Kastytis, kur jie galėtų susipažinti, kaip galėtų susikalbėti, galiausiai – kas tas – baladės gale viską sugriaunantis Perkūnas? Kas Perkūnas yra kiekvienos poros bendrame gyvenime?

Nors originali Maironio sukurta lietuviškoji meilės legenda skaičiuoja jau 100-uosius gyvavimo metus, „Stalo teatro“ scenoje Jūratė ir Kastytis, perkelti į paauglių amžiaus problematiką, atgimsta savitai ir itin aktualiai. Scenoje įvairūs objektai netikėtai tampa personažais bei muzikos instrumentais, o tuo pat metu vykstančios gyvos video transliacijos leidžia sutelkti dėmesį į mažus objektus, pasirodančius netikėtais rakursais gyvai ir ekrane.

Maironis ir paauglių meilė, skambant kanklėms

Įsimintinas spektaklio akcentas – gyvai skambanti dainininkės Jausmės kanklėmis ir balsu atliekama minimalistinė muzika. Pasak režisierės, atlikėja ir kompozitorė Jausmė jai jau kurį laiką buvo „kritusi į akį“. „Laukiau progos kada galėsiu ją pasikviesti į teatrą. Juolab, jog Jausmės kanklės skamba kitaip, šiuolaikiškai. Ji atradus unikalių grojimo būdų, taip pat, jos balsas ir sugebėjimas improvizuoti – retas. Tad ji – labai svarbus spektaklio įkvėpimo šaltinis. O be to muzikuoja gyvai – tai gan retas atvejis teatro pasaulyje“, – džiaugiasi Saulė Degutytė.

Maironis ir paauglių meilė, skambant kanklėms

Kurdama spektaklį „J+K=M“ režisierė konsultavosi su jai artimais paaugliais, taip pat, su visa kūrybine komanda įkvėpimo sėmėsi iš savų paauglysčių patirčių. Visgi, anot jos, niekada negali nuspėti, ar paaugliai susidomės, ar ateis ir ką komentuos po spektaklio. Ir ne vien paaugliai – pasak kūrybinės komandos, „J+K=M“ skirtas ir vyresniesiems jų šeimos nariams, galbūt jau pamiršusiems, kaip gyvenimas atrodo per paauglių kasdienybės prizmę.

Gražiausias, tačiau ir mažiausiai suprantamas žmogaus gyvenimo tarpsnis paauglystė – kaip jausmų tyrinėjimo, originalių sprendimų, laisvės troškimo ir nevaldomų būsenų kaleidoskopas. Todėl spektaklyje žiūrovai kviečiami pasinaudoti neeiline proga ir pažvelgti pro to kaleidoskopo akutę į nevaržomą paauglių pasaulį.

Pagrindiniai Jūratės ir Kastyčio vaidmenys pjesėje teko aktoriams Paulinai Simutytei ir Baliui Ivanauskui. Muzika be atlikėjos Jausmės Elenos Stonkutės spektaklyje taip pat rūpinasi kompozitorius Mantvydas Leonas Pranulis, šviesų magiją kuria dailininkas Tadas Juozapaitis, o video transliacijos patikėtos Kornelijui Jaroševičiui bei Vyteniui Tarvydui.

Visa „Stalo teatro“ komanda šiemet skaičiuoja jau 18 gyvavimo metų ir nepaliauja stebinti savo kūrybiniais sprendimais spektakliuose vaikams ir visai šeimai. Už paramą šiam spektakliui „Stalo teatras“ dėkingas Lietuvos Kultūros tarybai, Vilniaus miesto savivaldybei bei MB „Baltas dažnis“.

 

Paauglius ir jų tėvus pasinerti į naujai atgimusią lietuvių klasiką „Stalo teatro“ kūrybinė komanda kviečia vasario 12 d., 17 val. Menų spaustuvėje.


Komentuok:
*Reklama
DNO