Menu
 
 

Senovės baltų pamokos šiandienai

2020 10 13  18:26  |  Aktualijos

Lietuvos etnokosmologijos muziejus ir Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“ spalio 24 d. ir 25 d. kviečia į kelionę po žvaigždynus atmosferiniame dangaus stebėjime „Ženklai“. Po giedru naktiniu dangumi įvyksiantis nemokamas garsinis spektaklis kvies susipažinti su dangaus samprata baltų tradicijose.

Apie senovės baltų pamokas šiandienai

Nuotrauka – organizatorių archyvo ©

Senovės žmogui žvaigždžių išsidėstymas, jų judėjimas ir Zodiako ženklų reikšmė turėjo ne vien praktinę, bet ir simbolinę bei mitologinę reikšmę, – žvaigždėtas dangus buvo viena svarbiausių pirmykščių gamtos „knygų“. Dangaus šviesuliai įkvėpė mąstyti, kurti, tikėti dievų galybe ir žmogaus kosmine paskirtimi. Įvairiose Žemės vietose skirtingu metu pasirodantys ir dingstantys žvaigždžių sambūriai, ilgainiui buvo susieti su tam tikromis žmogui svarbiomis patirtimis bei idėjomis ir tapo dangaus ženklais.

Atmosferiniuose dangaus stebėjimuose „Ženklai“ plėtojamos laiko, prasmės ir tikėjimo ieškančių veikėjų istorijos, į kurias įpinami lietuviški dangaus kūnų mitologijos pasakojimai. Garsinio spektaklio kūrėjai kviečia šiandieninėse situacijose atrasti pamatinius baltų ryšius su dangaus reiškiniais, analizuoti jų svarbą ir svarstyti, kuriuos aplinkos suvokimo modelius galime pritaikyti šiandien.

„Ar būna, kad norisi kažką keisti gyvenime arba pradėti ką nors naujo – ir atrodo, jau esi pasiruošęs, tik lauki kokio ženklo, tarsi patvirtinimo, kad tavo mintys ir viltys teisingos? O sulaukęs ženklo – tikrai kažką darysi? Tarytum kažkas priklausytų ne vien nuo tavęs? Šis garso spektaklis yra būtent apie tokias situacijas ir jose esančius žmones. Ir apie tuos ženklus apskritai, kam jie mums reikalingi ir kodėl mes jų taip laukiame“, –  sako „Ženklų“ režisierius Paulius Markevičius. Spektaklio dramaturgiją kūrė Birutė Kapustinskaitė, garso takelį – Andrius Šiurys.

Po atviru dangumi rodomo spektaklio scenografija taps žvaigždynai, kurių žemėlapiuose pasiklysti neleis astronomijos mokslininkai, spektaklio metu lazeriais žiūrovams rodysiantys pasakojimuose aptariamus žvaigždynus.

Spalio 24 d. „Ženklai“ bus pristatomi Lietuvos etnokosmologijos muziejaus (Kulionių kaimas, Molėtų raj.) lauko ekspozicijoje, spalio 25 d.  – Vilniuje Kalnų parke. Renginiai nemokami.


Komentuok:
*Reklama