Menu
 
 

Spektaklis „Už geresnį pasaulį“ pristatomas „Gertrūdes Ielas Teātris“

2024 03 12  11:08  |  Aktualijos

Už geresnį pasaulį

Nuotraukos – AAT archyvo ©

Režisieriaus Artūro Areimos spektaklis „Už geresnį pasaulį“ pagal Roland Schimmelpfennig pjesę, pirmą kartą bus pristatytas Latvijos auditorijai 2024 m. balandžio 3-4 dienomis, nepriklausomame teatre „Gertrūdes Ielas Teātris“. 

Šio spektaklio kūrybinė komanda Lietuvoje 2020 m. buvo nominuota aukščiausiam Lietuvos teatro apdovanojimui „Auksiniam scenos kryžiui“ geriausio vaizdo projekcijų kategorijoje; 2021 m. spektaklis pristatytas tarptautiniame menų festivalyje „Contempo“. Vienas įtakingiausių Berlyno dienraščio „der Freitag“ žurnalistų Thomas Irmer išskyrė spektaklį, kaip drąsų ir reikalingą žingsnį kalbėti ir kritikuoti dabartines Lietuvos ir viso pasaulio ekologijos problemas, karo siaubą. 2023 metais spektaklis buvo pristatytas Tarptautinio Alternatyvaus teatro festivalio FIAT pagrindinėje programoje Juodkalnijoje, kur susilaukė didžiulio scenos menų kritikų dėmesio: „Šis sudėtingas scenos pasaulis savo stiliumi ir forma primena multimedijos teatro ir performanso meno pradininkus „The Wooster Group“, kompanijos „Forced Entertainment“, Jano Fabre’o darbus. Nevaržomi lietuviai atkuria Orvelo-Huxley’io distopijų projekcijas, visuomenes, kuriose sąmonė nuosekliai slopinama, kuriose žmonės tampa dehumanizuotais, tuščiaviduriais zombiais, gramzdinamais slegiančių baimių.“ (ištrauka iš scenos menų kritikės Anos Tasić recenzijos).

AAT trupės spektakliai iki šiol nebuvo gyvai pristatyti kaimyninėje šalyje, tačiau Latvijos teatro profesionalai aktyviai domisi režisieriaus Artūro Areimos bei jo trupės kūryba, seka AAT repertuarą ir lankosi spektakliuose Vilniuje. Apie AAT kūrybą yra publikuotas ne vienas Latvijos teatro profesionalų, kritikų straipsnis, analizuojantis ne tik spektaklius, bet ir pačios AAT trupės svarbą ir poziciją šiuolaikiniame Lietuvos ir pasauliniame teatro kontekste. Šiais metais, režisierius Artūras Areima kartu su kūrybine komanda iš Lietuvos bei Ukrainos, Latvijos Nacionaliniame dramos teatre pristatė premjerą „Kaip tapti nelaimingam?“. 

 

Už geresnį pasaulį

 

Už geresnį pasaulį

 

Gertrūdos teatras šiuo metu yra vienas įtakingiausių nepriklausomų teatrų Latvijoje, kuriančių pokyčius šalies teatrų sistemoje, plėtojantis teatrą kaip patyriminę terpę, skatinančią žiūrovus priimti iššūkį susidūrus su nežinomybe. ĢIT buvo sukurti ir prodiusuoti 48 kūriniai, kiekvieną sezoną statomi 3 – 4 nauji pastatymai. 2022 – 2023 metais Gertrūdos teatre publikai pristatyti keli lietuvių teatro ir šokio spektakliai: Atviro Rato „Juoda – Balta“, N. Jasinsko „bowel“, Kauno miesto kamerinio teatro „Pakankamas atstumas“, šiuolaikinio šokio trupės Nuepiko „Niekur, bet ne čia“.

 

Už geresnį pasaulį

 

Rolando Schimmelpfennigo pjesės „Už geresnį pasaulį“ ir spektaklio veiksmo centre – džiunglėse vykstantis nesibaigiantis karas. Karo priežastys – nesuvokiamos, o karo dalyviai nežino, už ką kovoja: tai distopinis sąstingis, kur vis labiau trūksta oro ir švaraus vandens, o veikėjai patiria psichologinę, tapatybės krizę. Pagrindinė spektaklio tema – žmogaus identiteto krizė karinių konfliktų ir aplinkosaugos problemų kontekste, psichologinė žala, kurią sukelia karo veiksmai jame dalyvaujantiems kariams: spektaklio veikėjai atsiduria kraštutinėse, trauminėse, sapnui būdingose psichologinėse būsenose, kurios ir verčia juos kvestionuoti savo tapatybę, veiksmų pagrįstumą, abejoti susikurtu pasauliu.

 

Vėliau, šių metų lapkričio mėnesį, spektaklis bus pristatomas Lietuvos Sezono Prancūzijoje 2024 programoje kartu su pagrindiniais projekto partneriais Centre de Production des Paroles Contemporaines (CPPC-Festival Mythos).

Projektą finansuoja Lietuvos Kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė. 


Komentuok:
*Reklama