Menu
 
 

Švytintys šešėliai

2018 01 28  12:51  |  Aktualijos

Švytintys šešėliai Vilnius

Videoinstaliacija Fejerverkai. Nuotraukos iš asmeninio Apichatpongo Weerasethakulo archyvo ©

Pirmosiomis vasario dienomis „Meno avilys“ ir Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) kviečia susipažinti su vienu originaliausių balsų šiuolaikinio kino ir meno pasaulyje laikomo tailandiečių kino režisieriaus ir menininko Apichatpongo Weerasethakulo kūryba. Projektas „Švytintys šešėliai“ – du mėnesius truksianti videoinstaliacijų paroda Šiuolaikinio meno centre ir filmų retrospektyva ŠMC kino salėje bei „Skalvijos“ kino centre. Šis išsamus Weerasethakulo kūrybos pristatymas yra pirmasis ne tik Lietuvoje, bet ir platesniame Rytų Europos regione.

Švytintys šešėliai Vilnius

Kadras iš filmo Dėdė Būmnis, kuris prisimena savo praeitus gyvenimus

Dėdė Būmnis

Kadras iš filmo Dėdė Būmnis, kuris prisimena savo praeitus gyvenimus

Apichatpongas Weerasethakulas (g. 1970 m. Bankoke, Tailande) aktyviai kuria nuo dešimtojo dešimtmečio pradžios. Režisieriaus filmas „Tropikų karštinė“ (Tropical Malady, 2004) pelnė Kanų kino festivalio žiuri apdovanojimą, o už filmą „Dėdė Būnmis, kuris prisimena savo praeitus gyvenimus“ (Uncle Boomnie Who Recalls His Past Lives, 2010) jis buvo apdovanotas Kanų kino festivalio „Auksinės palmės šakelės“ prizu. Weerasethakulas taip pat kuria videoinstaliacijas, performansus, fotografijas. Menininko kūryba plačiai pristatyta svarbiausiuose tarptautiniuose šiuolaikinio meno renginiuose, tarp kurių –11-oji Šardžos bienalė JAE (2013), „dOCUMENTA(13)“ (2012) paroda Kaselyje, 7-oji Stambulo bienalė (2001). Jo solo parodos surengtos tokiose meno institucijose kaip „Tate Modern“ Londone (2016) ir „The New Museum“ Niujorke (2011).

Apichatpong Weerasethakul

Apichatpong Weerasethakul. Nuotrauka – Daniel Bergeron, Indiewire 2015 ©

Projekto „Švytintys šešėliai“ kino retrospektyvoje bus parodyti visi režisieriaus ilgametražiai filmai ir keturios trumpametražių filmų programos. Retrospektyvą vasario 1 d. 19 val. kino centre „Skalvija“ atidarys pirmasis režisieriaus pilnametražis filmas „Paslaptingas objektas vidurdienį“ (Mysterious Object at Noon, 2000), kurio peržiūrą lydės pokalbis su režisieriumi. Šia kelionę po Tailandą fiksuojančia juosta, kaip ir daugeliu kitų savo filmų, režisierius trina dokumentinio ir vaidybinio kino ribas.

Švytintys šešėliai - SwO magazine

Kadras iš filmo Palaimingai tavo

Vasario 2 d. 18 val. Šiuolaikinio meno centre bus atidaryta menininko videoinstaliacijų paroda, sukurta specialiai ŠMC Didžiajai salei. Prieš atidarymą, nuo 15 val., ŠMC kino salėje Weerasethalas ves meistriškumo dirbtuves, kuriose pristatys savo kūrybos principus, svarbiausias temas, naudojamas technikas.

Švytintys šešėliai Vilnius

Kadras iš filmo Didybės kapinės

Pasak Weerasethakulo, projektas „Švytintys šešėliai“ atskleidžia skirtingus šviesos prisiminimus. Vieni darbai tyrinėja mano gimtąjį regioną Isaną šiaurės rytų Tailande. Kiti yra sapnai. Kai kurie yra tiesiog stebėjimas. Tačiau visi jie yra asmeniški.“ Kūrėjo filmai ir videoinstaliacijos susijungia į daugiasluoksnę visumą, kurioje veikėjai ir temos keliauja iš vieno kūrinio į kitą. Weerasethakulo filmų retrospektyva ir paroda Vilniuje suteikia unikalią galimybę išsamiai susipažinti su šio kino režisieriaus ir menininko kūryba ir Lietuvoje mažai pažįstama Tailando kultūra bei jos pasaulėvoka.

Smaragdas

Videoinstaliacija Smaragdas

Videoinstaliacija Pelenai - SwO magazine

Videoinstaliacija Pelenai

Poetiški ir paslaptingi Weerasethakulo darbai subtiliai tyrinėja istorijos, atminties, galios ir laisvės temas. Jo kūryba neatsiejama nuo Tailando istorijos ir jo politinės indoktrinacijos. Savo filmuose ir videoinstaliacijose jungdamas realybę ir fikciją, mitus ir popkultūrą, Weerasethakulas kalba apie šiuolaikinio pasaulio socialinius iššūkius ir dažnai suteikia balsą istorijos nutildytiems bei marginalizuojamiems visuomenės nariams. Savo kūriniais menininkas siekia suprasti praeities ir dabarties sąryšius, veikiančius šiandieninę Tailando kasdienybę.


Komentuok:
*Reklama
DNO