Menu
 
 

Liutnios virtuozas Jozef Van Wissem – Vilniuje

2017 09 06  19:18  |  M.I.C. Naujienos

Jozef Van Wissem

Nuotrauka – Jozef Van Wissem archyvo ©

Pernai rudenį perpildytoje Kirtimų kultūros centro salėje klausytojus apžavėjęs ir visus atsivežtus įrašus išpardavęs liutnios meistras ir eksperimentatorius Jozef van Wissem rugsėjo 15 d. surengs dar vieną koncertą Kirtimų kultūros centre, Vilniuje.

Viena įdomiausių eksperimentinės muzikos figūrų vadinamas kūrėjas daugeliui pažįstamas iš bendradarbiavimo su vienu įtakingiausių Amerikos nepriklausomo kino režisierių Jim Jarmush ir garso takelių tokiems filmams kaip „Only Lovers Left Alive”, „Partir to Live” ar videožaidimui „The Sims: Medieval”, tačiau tai tik dalis jo projektų – menininkas kuria jau kelis dešimtmečius. J. Van Wissem yra surengęs daugiau nei 800 koncertų visame pasaulyje, koncertavęs tokiuose prestižiniuose festivaliuose kaip ATP ir Primavera Sound. Niujorke gyvenantis kūrėjas Kanų kino festivalyje už filmo „Only Lovers Left Alive” garso takelį pelnė apdovanojimą, o su Jim Jarmush, grojančiu gitara ir aktore Tilda Swinton, kai kur pritariančia vokalu, jau yra išleidęs du albumus.

Jozef Van Wissem

Nuotrauka – Renaud Monfourny©

Pasak Jim Jarmush, kuris su Jozef Van Wissem susipažino atsitiktinai gatvėje, liutnininko stilius apjungia minimalizmą, avangardą, tradicinę renesanso muziką, tačiau kartu pulsuoja savitu maištu, kadangi atlikėjo kūryba skamba naujai, atsidūrusi neįprastuose kontekstuose ir yra nepavaldi laikui.

Liutnia – vienas seniausių styginių muzikos instrumentų, žinomų net nuo Senovės Egipto laikų. Instrumento pavadinimas kilo iš arabų al’Ūd (medžio pliauska, smilkalo lazdelė). Hipnotizuojančiu ir itin paveikiu skambesiu pasižymintis instrumentas buvo populiarus viduramžiais, o panašių į liutnią instrumentų variacijos aptinkamos daugelyje pietų šalių. Netgi LDK dvaruose koncertuodavo liutnininkai. Groti šiuo paslaptingu instrumentu Jozef Van Wissem mokėsi Niujorke, kur galėjo laisvai eksperimentuoti, tačiau menininkui pavyko išsaugoti unikalų magišką instrumento skambesį bei būdingą melancholiją, tyrumą, ramybę. Koncerto Vilniuje metu Jozef van Wissem gros specialiai jam pagaminta liutnia.

Kūrėjo gyvi pasirodymai – intymūs, pilni paslapties įvykiai. Lietuvos melomanai jau turėjo galimybę išvysti šį muzikantą STRCamp festivalyje, kai ramybe dvelkiantis liutnios skambesys vainikavo ką tik praūžusią audrą, taip pat pernai Kirtimų kultūros centre, kur atlikėją apšildė jautrus Alinos Orlovos projektas June Drifter. Šį kartą Jozefui kompaniją palaikys Vladas Dieninis, kurio būgnų improvizacijose ir garso skliautuose susipina motorinė kraut estetika, subtili hipnozė bei daugiasluoksnės garsų kilpos.

Griežtai draudžiama „SwO magazine“ paskelbta informaciją panaudoti kitose interneto tinklalapiuose, visuomenės informavimo priemonėse bei platinti kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo. Dėl informacijos naudojimo kreipkitės el. paštu į SwO.lt redakciją - redakcija@swo.lt. © SwO.lt

Komentuok:
*Reklama
Julija Goyd ir Agnė Juodvalkytė. Terpė

SwO Street

Kitoks svinguojančio Londono portretas

DNO Records