Menu
 
 

Šiandien tapyba matoma kaip niekada

2018 09 20  14:27  |  Aktualijos

Rosandos Sorakaitės kūrinys

Eksponuojamas 2016 m. Jaunojo tapytojo prizo laimėtojos Rosandos Sorakaitės kūrinys ©

„Dabar beveik visuose didžiausiuose pasaulio muziejuose atgarsio sulaukia būtent tapybos parodos, o menininkai, karjeras sukūrę šiuolaikinio meno srityje, sugrįžta prie šios tradicine vadinamos technikos. Šiandien tapybos medija yra matoma kaip niekada“, – sako menotyrininkė Julija Dailidėnaitė, jubiliejinio, jau 10-ąjį kartą vyksiančio, konkurso „Jaunasis tapytojo prizas“ viena iš organizatorių.

Šiemet dėl pagrindinio „Jaunojo tapytojo prizo“ konkuruos 72 Lietuvos, Latvijos ir Estijos iki 30 metų menininkai, iš kurių darbų tarptautinė komisija atrinks 15. Šie tapybos kūriniai bus pristatyti baigiamajame renginyje lapkričio 9 dieną Vilniuje, galerijoje TSEKH (Vytenio g. 6). Renginio metu bus paskelbtas pagrindinio prizo laimėtojas. Jam bus skirtas 2 000 Eur piniginis prizas, 1 500 Eur vertės 2 mėn. trukmės rezidencija „Hangar“ meno tyrimų centre Portugalijoje ir galimybė surengti personalinę parodą Pamėnkalnio galerijoje Vilniuje.

Atspirties taškas tarptautinės karjeros link

Pasak menotyrininkės, konkursas „Jaunojo tapytojo prizas“ ne vienam jaunajam kūrėjui tapo  atspirties tašku tarptautinės karjeros link.

„Iš pastarojo meto sėkmingų pavyzdžių paminėčiau Rosandą Sorakaitę, kurios kūriniai buvo eksponuoti Londono „Saatchi“ galerijos projekto „Start“ metu. Taip pat menininkė sėkmingai debiutavo Niujorko mugėje „Volta NY“. Itin aktyvią meninę karjerą augina tapytojas Andrius Zakarauskas. Prieš kelias dienas jo personalinė paroda buvo atidaryta Pekino galerijoje „Xin Dong Cheng Space for Contemporary Art“. Menininko kūryba pristatoma prestižinėse šiuolaikinio meno mugėse bei svarbiose meno institucijose. Jis jau yra surengęs dešimtis personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Sėkmingai mūsų projekto platforma pasinaudojo ir Skandinavijos meno lauke įsitvirtino latvė Zane Tuča“, – pasakoja J. Dailidėnaitė.

Pernai „Jaunojo tapytojo prizą“ laimėjęs estų tapytojas Alexei Gordin taip pat intensyviai išnaudoja savo kūrybinį potencialą – jo darbai jau buvo pristatyti Helsinkio šiuolaikinio meno centre „Kiasma“. Rugsėjo pabaigoje bus atidaryta jo personalinė paroda Berlyne, o spalio mėnesį – Vilniuje.

„Jaunojo tapytojo prizas“ jau tapo savotišku Baltijos šalių jaunosios kartos tapybos metraštininku, svarbia jaunųjų kūrėjų platforma. Jis atsirado tuomet, kai buvo užklupęs ekonominis sunkmetis, tapyba ne vieną kartą buvo laidojama. Tad privačiomis lėšomis gimęs projektas tuomet buvo bene vienintelė finansinė paskata jauniems dailininkams. Dabar galimybių būti pastebėtam ir finansiškai motyvuotam yra daugiau, tačiau perspektyvius ir ryškius jaunosios kartos atstovus pristatantis renginys ir po 10 metų išlieka vienu reikšmingiausių meno renginių trijose Baltijos šalyse“, – tvirtina J. Dailidėnaitė.

Jos teigimu, dabar tapytojams yra daugiau galimybių būti pastebėtiems ir pristatyti savo kūrinius nei prieš dešimtmetį.

„Pasikeitė institucijų, meno pirkėjų, vyresnės kartos menininkų požiūris į jaunus žmones. O svarbiausia – išaugo jaunų, smalsių, kūrybingų žmonių drąsa ir pasitikėjimas savimi. Be to, kuriasi nauji modernaus meno centrai, pavyzdžiui, netrukus duris atvers MO muziejus, kurio kolekcijose yra ir jaunosios kartos atstovų darbų. Tai ne tik moralinė paskata kurti toliau, bet ir svari žymė jų kūrybinėse biografijose“, – sako J. Dailidėnaitė.

Menotyrininkė Julija Dailidėnaitė

Menotyrininkė Julija Dailidėnaitė. Augustino Žukovo nuotrauka ©

Vertins šiuolaikinio meno profesionalai

Jaunųjų tapytojų darbus šiemet vertins šiuolaikinio meno profesionalai iš viso pasaulio – Francesca Ferrarini, nepriklausoma meno konsultantė iš Italijos, daugelio meno kūrinių kolekcijų, tarp jų ir „Lewben Art Foundation“, kuratorė, Bruno Leitão, menotyrininkas iš Portugalijos, nepriklausomas meno konsultantas, kuratorius ir meno rezidencijų centro „Hangar“ meno vadovas.

Geriausius darbus vertins ir Kaido Ole, vienas žymiausių Estijos tapytojų, Līna  Birzaka-Priekule, meno istorikė, Latvijos nacionalinio muziejaus kuratorė bei „VV Foundation“ meno vadovė, Neringa Bumblienė, Lietuvos šiuolaikinio meno centro parodų kuratorė, kuravusi Baltijos meno trienales, Žygimantas Augustinas, lietuvių menininkas, Londono nacionalinės portretų galerijos organizuojamame prestižiniame portreto konkurse „BP Portrait Award“ pelnęs antrąją vietą.

Specialųjį piniginį prizą šiemet skirs kūrybinė agentūra „Autoriai“, glaudžiai bendradarbiaujanti su Baltijos jūros regiono menininkais. Šio prizo laimėtoją rinks specialiai suformuota tarpdisciplininė žiuri, kurią sudarys kompozitorė ir garso menininkė Lina Lapelytė, menotyrininkė ir NDG kuratorė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė, mokslininkas-menininkas Julijonas Urbonas ir „Autoriai“ meno vadovas Nerijus Keblys.

Alexei Gordin kūrinys

2017 m. Jaunojo tapytojo prizo laimėtojo Alexei Gordin kūrinys ©

Šiais metais jauniesiems projekto kūrėjams papildomą prizą numatė ir galerija „The Rooster“, kuri dirba išskirtinai su pradedančiaisias ir jaunaisiais kūrėjais. Galerija įsteigė paskatinamąją piniginę premiją vienam iš projekto finalininkų.

Nuo 2009 m. vykstančio konkurso „Jaunasis tapytojo prizas“, kurį Julija Dailidėnaitė organizuoja su tapytoju Vilmantu Marcinkevičiumi, laimėtojas bus paskelbtas lapkričio 9-ąją.


Komentuok:
*Reklama