Menu
 
 

Stilingi skaitiniai: Eduardas Cinzas – atrasti seną

2013 08 18  18:07  |  Aktualijos

Stilingi skaitiniai: Eduardas Cinzas – atrasti seną

Nuotrauka: Mlle katalogas

Vasara – tai laikas, kuomet galima jaukiai įsitaisyti lauke, mėgautis saulės spinduliais ir panirti į įdomų, intriguojantį ir svajingą knygų pasaulį. Tačiau neretai iškyla sunkumų renkantis knygą. Norėdama palengvinti rinkimosi kančias, šiandien siūlau paskaityti lietuvių išeivijos autorių Eduardą Cinzą (tikroji pavardė Čiužas), nustebinusį mane savitu stiliumi ir idėjomis. Nors rašytojo asmeninis gyvenimas klostėsi sudėtingai – priverstinė emigracija, amputuotos kojos – kaip literatas šis žmogus subrendo ypač įdomus ir jį drąsiai galime įrašyti į lietuvių literatūros istoriją.

Stilingi skaitiniai: Eduardas Cinzas – atrasti seną

Asm. archyvo nuotr.

Iš tiesų nežinia, kas jauną, 23 metų vaikiną pastūmėjo šoktelti per traukinio pervažos barjerą, bet šuolis buvo nesėkmingas ir suluošino jį visam gyvenimui. Tačiau viskas šiame pasaulyje vyksta neveltui. Taip mąstė ir pats rašytojas: „Man atrodo, kad taip ir reikėjo, kitaip nebūčiau tapęs rašytoju, taigi, lyg ir naudingu Lietuvai, jos kultūrai, literatūrai.“ Vadinasi, likimo ranka stumtelėjo ir nuvedė ten, kur E. Cinzas  turėjo atsidurti – rašytojo kelyje.

Stilingi skaitiniai: Eduardas Cinzas – atrasti seną

E. Cinzas

E. Cinzo rašymo braižas ir knygos gerokai skiriasi nuo savo laiko, net ir nuo šio meto lietuvių rašytojų, nes autorius aprašo Belgijos miestų ir miestelių gyvenimą, o pagrindiniai romanų ir apsakymų herojai save identifikuoja kaip europiečius. Rašymo stilius lengvas, o viena įdomiausių jo knygų – „Raudonojo arklio vasara“. Romanas daugiasluoksnis – nuo melodraminių elementų iki psichologinių problemų ir traumos, patirtos pavartojus LSD bei raudonojo arklio pasirodymo baimės. Iš vienos pusės „Raudonojo arklio vasara“ yra tradicinis romanas, kuriame pavaizduotas meilės trikampis. Tačiau kortas sumaišo romano psichologiškumas ir raudonasis arklys, galintis bet kurią akimirką išnirti iš sienos ir pulti visa jėga. Tad kiekvienas knygoje gali rasti tai, kas patiktų arba bent jau nustebintų, o šis rašytojas ir romanas – tikras atradimas. Tad linkiu šį gana pamirštą kūrėją, atrasti ir jums bei mėgautis kiekvienu puslapiu.

Stilingi skaitiniai: Eduardas Cinzas – atrasti seną

Asm. archyvo nuotr.

* Remtasi: Eduardas Cinzas, Raudonojo arklio vasara. Įvadinis str.: Stasys Kašauskas, Vienatvė buvo jo kančia. Alma littera, Vilnius, 2008.


Komentuok:
*Reklama