Menu
 
 

Užburiantis „Lenos jūra“

2023 10 09  18:15  |  Aktualijos

„Skalvijos“ kino centre pristatomas debiutinis ilgo metro belgų režisieriaus Domien Huyghe filmas „Lenos jūra“ (Sea Sparkle, 2023), kino kritikų vertinamas kaip vienas geriausių 2023-ųjų metų filmų vaikams.

Užburiantis „Lenos jūra“

Jautriame pasakojime pinasi meilės, brandos, gyvenimo trapumo ir susitaikymo su netektimi temos. Viena svarbiausių filmo herojus jungiančių linijų – jausmų ir emocijų raiška. Stilinga, žemiška, sudėtingas temas „atrakinanti“ juosta pristatyta 73-ajame Berlyno kino festivalyje. Kaip rodo moksliniai psichologiniai tyrimai, kinas yra emocinio vaikų intelekto lavinimo priemonė. Autobiografine režisieriaus ir jo sesers, scenarijaus autorės Wendy Huyghe, istorija paremtas filmas kviečia jaunuosius žiūrovus leistis į jautrią, magijos ir nuotykių kupiną dvylikametės Lenos vidinę kelionę ir geriau pažinti save pačius.

Premjera įvyks spalio 15 d. „Skalvijos“ kino centre. Po peržiūros kviečiame į susitikimą su operatoriumi-naru Jokūbu Miškiniu, kuris papasakos apie filmavimo po vandeniu subtilybes ir pademonstruos tikrą nardymo įrangą.

Užburiantis „Lenos jūra“

Kadras iš filmo „Lenos jūra“ ©

ĮKVEPIANTI PAGRINDINĖ HEROJĖ LENA

Šiaurės jūroje paslaptingomis aplinkybėmis nuskęsta žvejybinis laivas. Žmonės kalba, kad kaltas kapitonas, tačiau jo paauglė dukra Lena įtaria, kad laivas nuskendo ne atsitiktinai. Niekas ja netiki, net ir geriausia draugė Kaz. Pamačiusi didžiulį šešėlį, slystantį jūros paviršiumi, mergaitė ryžtasi įrodyti, kad jūros gelmėse klaidžioja mistiškas, grėsmingas padaras. Bandydama suvokti, kas nutiko, Lena paieškas nukreipia į jūrą.

Pagrindinį vaidmenį režisierius patikėjo Saar Rogier, sukūrusiai žemiškos, bet kartu išskirtine stiprybe ir narsa pasižyminčios paauglės Lenos portretą. Mergaitė vienintelė iš visos šeimos ryžtasi leistis į jautrią, užburiančią vidinę kelionę. Ruošdamasi filmavimams Saar nustebino kūrybinę komandą savo užsispyrimu ir drąsa: išmoko būriuoti, nardyti, važiuoti riedlente. Nors visoms scenoms filmavimo komanda turėjo dublerį, tačiau jaunoji aktorė beveik viską atliko pati.

Užburiantis „Lenos jūra“

Kadras iš filmo „Lenos jūra“ ©

 

Užburiantis „Lenos jūra“

Kadras iš filmo „Lenos jūra“ ©

MAGIJOS IR ŽMOGIŠKOS ŠILUMOS KUPINA JUOSTA

„Kai paauglystėje praradau tėtį, pasakojimai apie netektį padėjo suprasti tai, kas nesuprantama ir įsivardyti sau tai, kas neįvardijama. Vis dėlto, netekties tuštuma ilgą laiką buvo neužpildyta: dažnai matydavau filmus, kuriuose neva kalbama apie netektį, bet staiga pasakojimas nutrūksta ir žiūrovas nukeliamas į laiką „po šešių mėnesių“. Kituose filmuose paaugliams netektis vaizduojama taip niūriai, kad žiūrovui, regis, nebelieka jokios vilties“, – pasakoja D. Huyghe. 

Nors filme „Lenos jūra“ pasakojama apie skaudžią netektį, tačiau žiūrovas nepanardinamas į tamsą ir neviltį: filmas kupinas magijos, įspūdžių, humoro ir žmogiškos šilumos. „Tai, kad žmogus sielvartauja, dar nereiškia, kad negali patirti nuotykių. Netektį išgyvenantys jaunuoliai dažniausiai jaučiasi be galo vieniši. Stebuklų, mistikos, kaip, pavyzdžiui, jūrų pabaisa, paieškos gali padėti susidoroti su sunkiais gyvenimo iššūkiais“, – referuodamas į būtinybę emociškai išgyventi ribines patirtis pasakoja režisierius.

Užburiantis „Lenos jūra“

Kadras iš filmo „Lenos jūra“ ©

 

Užburiantis „Lenos jūra“

Kadras iš filmo „Lenos jūra“ ©

KINAS UGDO EMOCINĮ INTELEKTĄ

Emocijomis ir jausmais žmogus reaguoja į pasaulį: patirtis, santykius, aplinką. Amerikiečių psichologas Daniel Goleman teigia, kad pokalbiai apie išgyvenimus, savijautą padeda ugdyti emocinį vaiko intelektą ir pagerina gyvenimo kokybę. Anot mokslininko, emociškai raštingesni vaikai patiria mažiau streso, užmezga tvaresnius santykius, geriau mokosi. Pagal vieną svarbiausių D. Goleman teorijų, tėvai ar globėjai turėtų padėti vaikui suvokti, įvardinti ir išreikšti savo emocijas.

Vaikus auginantiems žmonėms nuolatos iškyla klausimai: kaip suprasti vaiko išgyvenimus? Kaip  padėti vaikams suvokti save pačius? Kinas, kaip rodo psichologiniai moksliniai tyrimai, gali padėti „atrakinti“ nepatogias temas ir lavinti emocinį intelektą. Psichologo Richard J. Gerrig, tyrinėjančio kino poveikį emociniam raštingumui, teigimu, sekdamas naratyvinį filmo pasakojimą žiūrovas susitapatina su personažais emociniame lygmenyje, taip tapdamas brandesniu ir empatiškesniu žmogumi.

 

ŽEMIŠKAS FILMAS, ATRAKINANTIS SUDĖTINGĄ EMOCIJŲ RAIŠKOS TEMĄ

Viena svarbiausių filmo „Lenos jūra“ temų – jausmų ir emocijų raiška. Ne tik protagonistė, bet kiti juostos veikėjai išgyvena netektį ir ieško savų būdų su ja susidoroti. Lenos brolis skausmą išlieja per muziką: kuria ir atlieka dainas. Draugė Kaz, kurios tėtis taip pat žūsta laivo avarijoje, renka ir saugo praeities istorijas ir nuotraukas, nugulančias atsiminimų knygoje. Lenos mama uždaro šeimos krautuvę. Regis, ji vienintelė užsisklendžia ir nėra pajėgi suprasti bei emociškai palaikyti savo vaikus.

„Filmo personažai yra žemiški ir atpažįstami: kaip ir šiuolaikiniai jaunuoliai jie važinėja riedlentėmis, rengiasi madingais drabužiais“, – pasakoja režisierius. Kurdamas žiūrovui artimą pasaulį, D. Huyghe siekia atrakinti sudėtingą netekties ir emocijų raiškos temą. „Tikiuosi, kad išėję iš kino salės jaunuoliai galės pasikalbėti apie artimo žmogaus netektį ir suprasti, kad kiekvienas liūdi savaip. Kad ir koks sudėtingas ir liūdnas kartais būna gyvenimas, jame visuomet atsiranda magiškos šviesos ir vilties.“

Užburiantis „Lenos jūra“

Kadras iš filmo „Lenos jūra“ ©

SUBTILI KLIMATO KAITOS LINIJA

Filmas pasakoja ne tik apie egzistencinius herojės išgyvenimus, tačiau aprėpia ir platesnę, šiandieniniame kontekste aktualią jausmų ir įvykių geografiją: klimato atšilimą, visuotinį nerimą dėl miglotos ateities. Būtybė, galimai pasiglemžusi laivą, kaip svarsto Lenos bičiulis Vincentas, į Šiaurės jūrą atplaukė dėl kylančios vandens temperatūros. Į pasakojimą subtiliai įpinta ekologinė tematika padeda ugdyti jauno žmogaus sąmoningumą ir supratimą, kad klimato kaitos padariniai tiesiogiai liečia kiekvieną iš mūsų.

Žiūrėdami paveikų filmą dažnai taip įsitraukiame, kad pamirštame, jog ekrane matome tik ilgo kūrybinio proceso ir sudėtingo techninio darbo rezultatą. „Lenos jūros“ filmavimo komandai teko susidurti su įvairiais iššūkiais. Pavyzdžiui, filmuoti neįprastomis sąlygomis, – po vandeniu. Viena įspūdingiausių juostos scenų – povandeninė mergaitės ir jūros pabaisos konfrontacija, nufilmuota kino studijoje.

Kaip vyksta operatoriaus-naro darbas? Su kokiais iššūkiais susiduria šios profesijos atstovai? Spalio 15 d. po filmo peržiūros „Skalvijos“ kino centre vyks susitikimas su operatoriumi-naru Jokūbu Miškiniu. Jis papasakos apie savo darbo užkulisius, parodys jauniesiems žiūrovams tikrą nardymo įrangą ir atskleis filmavimo po vandeniu paslaptis. 

 

 

Filmo „Lenos jūra“ apdovanojimai:


Specialusis paminėjimas Berlyno kino festivalio „Generation Kplus“ programoje (2023 m.);

ECFA apdovanojimas Malmės BUFF 2023 festivalyje;

Specialusis paminėjimas Norvegijos Kristiansando vaikų filmų festivalyje 2023;

 

Strateginiai ilgalaikiai edukaciniai „Skalvijos“ kino centro projektai: „Karlsono kinas“ – šeimoms su mažamečiais vaikais skirtas filmų, dirbtuvėlių ir pokalbių su įvairių sričių profesionalais ciklas, „Mokausi iš kino“ – nacionalinis kino edukacijos projektas mokykloms bei „Skalvijos“ kino akademija – kino kūrimo ir teorijos kursai paaugliams.


Komentuok:




*



Reklama