Menu
 
 

Į „Afrikos dienas 2012“ atvyks žymi Zimbabvės atlikėja

2012 05 17  20:39  |  Aktualijos

Gegužės mėnesį Lietuvoje pirmą kartą koncertuos viena garsiausių Juodosios Afrikos atlikėjų, įvairių tarptautinių apdovanojimų laimėtoja Chiwoniso Maraire iš Zimbabvės. Tarptautinio pripažinimo atlikėja sulaukė išleidusi pirmąjį solinį albumą „Ancient voices“, kuris pelnė jai prestižinį „Radio France International“ metų debiutantės apdovanojimą. Chiwoniso koncertuos Vilniuje ir Kaune kultūros festivalio „Afrikos dienos 2012“ metu.

Į „Afrikos dienas 2012“ atvyks žymi Zimbabvės atlikėja

Nuotraukos: organizatorių

„Afrikos dienose“ gyventojai turės išskirtinę galimybę išgirsti tikrą Zimbabvės žvaigždę čia, Lietuvoje. Chiwoniso dainos nepalieka abejingų, nes tai ne tik muzika, bet ir atlikėjos tribūna kalbėti apie supantį pasaulį, teisingumą, laisvę, – sako specialiai festivaliui atlikėją pakvietęs koncertų organizatorius Žilvinas Švarplys, VšĮ „Gera muzika gyvai“ steigėjas. – Beje, atlikėja tikrai turi, ką pasakyti, nes daugelį metų pragyveno Zimbabvės sostinėje Hararėje ir pasaulio žiniasklaidoje plačiai nušviečiamą politinį ir ekonominį nestabilumą pažino iš labai arti.“

 

Į „Afrikos dienas 2012“ atvyks žymi Zimbabvės atlikėja

 

Atlikėjos iš Zimbabvės muzikai įtakos turėjo ne vienas muzikinis stilius – nuo soul ir ritmenbliuzo iki regio bei roko muzikos. Visgi didžiausias Chiwoniso išskirtinumas yra tobulai įvaldyto afrikietiško instrumento mbiros, dar vadinamo nykščių fortepijonu, melodijos. Mbira – tai nacionalinis Zimbabvės instrumentas, neatsiejamas atskirų genčių ir visos tautos švenčių atributas. Instrumentą sudaro prie medinio pagrindo pritvirtintos metalinės plokštelės; spaudžiant šias plokšteles nykščiais išgaunamos dėmesį prikaustančios vientisos melodijos. Beje, Zimbabvėje mbira neįprasta groti moteriai – dažniausiai groja vyrai.

Pati muzikantė save vadina visuomenės veidrodžiu, nebijo paliesti skaudžių socialinių temų. „Jei kas nors prieina prie manęs gatvėje ir prašo pinigų, aš dainuosiu apie tai. Jei žmonės  emigruoja dėl sunkios ekonominės situacijos, aš dainuosiu apie tai. Jei policija naudoja jėgą be priežasties prieš civilius, aš dainuosiu apie tai,“ – teigia dainininkė.

Atlikėja yra išleidusi keturis solinius albumus, iš kurių naujausias darbas „Rebel Woman“ (2008 m.) yra specialiai skirtas tarptautinei auditorijai. Jame Chiwoniso apdainuoja moterų situaciją Zimbabvės Nepriklausomybės karo metu. Chiwoniso dainuoja anglų ir vietinėmis kalbomis. Moteris neapsiriboja vien dainų kūryba ir dainavimu – ji jau dešimtmetį kuria garso takelius afrikietiškiems filmams.

 

Į „Afrikos dienas 2012“ atvyks žymi Zimbabvės atlikėja

 

Chiwoniso koncertai, kuriuos pristato koncertų organizatorius VšĮ „Gera muzika gyvai“, yra festivalio „Afrikos dienos 2012“ programos dalis. Koncertai vyks gegužės 19 d. Kauno filharmonijoje ir gegužės 20 d. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje.

Chiwoniso. Daina „Rebel woman“ iš albumo „Rebel woman“ (2008).


Komentuok:
*