Menu
 
 

Juozapo Čechavičiaus Vilnius

2015 11 12  19:33  |  Aktualijos

J. Čechavičius (1818-1888). Pilies gatvė prie Šv. Jonų bažnyčios. XIX a. 7-8 deš. Lietuvos valstybės istorijos archyvas

J. Čechavičius (1818-1888). Pilies gatvė prie Šv. Jonų bažnyčios. XIX a. 7-8 deš. Lietuvos valstybės istorijos archyvas

Lietuvos dailės muziejus lapkričio 13 d., penktadienį, 17 val. kviečia į Vytauto Kasiulio dailės muziejuje atidaromą Juozapo Čechavičiaus (1818–1888, Józef Czechowicz) nuotraukų parodą „Juozapo Čechavičiaus Vilnius“ (veiks iki 2016 m. sausio 15 d.). Atidaryme muzikuos Linas Dužinskas (fortepijonas) ir Nijolė Kniukštaitė-Vaičiulienė (sopranas), programoje – Stanislavo Moniuszkos dainos.

Vytauto Kasiulio dailės muziejaus salėse atidaroma svarbiausia 2015 m. paroda, skirta reikšmingiausio to meto Vilniaus fotometraštininko ir fotomenininko atvykimo į Vilnių 150-ies metų datai paminėti. Tai pirmoji Lietuvos dailės muziejaus surengta paroda, kurioje išsamiai pristatoma didžioji fotografo kūrybinio palikimo dalis bei jo sklaida. Parodoje greta meninių nuotraukų pirmą kartą eksponuojami Čechavičiaus biografiją ir veiklą nušviečiantys archyviniai dokumentai, šeimos albumo nuotraukos, autoportretai, asmeninis fotografo spaudas, Alfredo Römerio ranka piešta karikatūra iš „linksmųjų piešinių“ aplanko, atvirukai. Nuotraukas ir dokumentus maloniai paskolino parodos partneriai – dauguma Lietuvos atminties institucijų, Lenkijos muziejus.

Parodoje eksponuojama daugiau kaip pusantro šimto Vilniaus ir apylinkių nuotraukų originalų, sukurtų 1870–1885 m. Ištisus du dešimtmečius Čechavičius buvo vienintelis Vilniaus fotografas, kūręs atvirame ore, ir tik jo dėka galime pamatyti, kaip prieš šimtmetį atrodė miestas, jame vykusias permainas. Parodoje išskirtinę vietą užima pirmą kartą į nuoseklias panoramines sekas sugrupuotos dviejų–penkių kadrų nuotraukos, darytos nuo Vilnių supančių aukštumų. Greta kitų industrinių miesto įvykių – naujų namų, tiltų statybų, Neries krantų sutvirtinimų, miesto vandentiekio ir kanalizacijos tiesimo, mugių, neišvengiamų griovimų įamžinimo – žiūrovai pirmą kartą pamatys ir Rusijos imperatoriaus Aleksandro III apsilankymui Vilniuje 1884 m. dekoruotų gatvių vaizdus.

Parodoje bus demonstruojamas J. Paul Getty muziejaus (Los Andželas, Kalifornija) sukurtas ir oficialiai rodyti leistas dokumentinis filmas, pasakojantis apie šlapiojo kolodijaus technologiją, rodomas originalus stiklo negatyvas iš Balstogės Sleńdzińskių galerijos.

Išsamiau pažinti Čechavičiaus kūrybą padės išleistas parodos vadovas „Juozapo Čechavičiaus Vilnius“, vyks edukaciniai užsiėmimai „Vilniaus gatvėmis“ ir „Fotodienoraščiai“.

Parodos kuratorius: Dainius Junevičius

Parodos dailininkai: Ježi Daveiko, Saulius Valius

Parodos organizatorius: Lietuvos dailės muziejus


Komentuok:
*Reklama
DNO