Menu
 
 

Mados vėjai vasarą: džiazas ir sportas

2012 07 11  13:19  |  Įžvalgos

Maison Martin Margiela

Nuotraukos: © SwO archyvas
Maison Martin Margiela

Mada vasarą iškalbinga: net jos nesivaikantieji ima ir kurią nors dieną netikėtai pasirodo su ryškia granato spalva šviečiančia palaidine ar nuo galvos ligi kojų apsirengę it jūrinės idilės scenos veikėjai iš kokio seno prancūziško filmo. Nežiūrėkite į tendencijas nei rimtai, nei piktai. Domėtis tendencijomis, kaip ir aktualijomis, verta ir neskauda.Jos – tarsi gatvėse išsibarstę kelio ženklai turistams; iš pažiūros jų daug, kai kurios kryptys – saldžios ir nuvalkiotos, abejotinos, tačiau, kiek įsigilinus, atskleidžiančios nuostabius kultūrinius lobius. Ką, manote, kiekvienas mados žurnalo darbuotojas ar blogeris vaikosi mados tendencijų (ypač Lietuvoje)? Ne per daugiausiai. Pakeliavę po madų savaites ar bent pasaulio didmiesčius, kuriuose mada šurmuliuoja kaip galinga masė, turbūt sutiks, jog pas mus greičiau – tykuma, terpė, kurioje prisibijoma eksperimentų. Jie irgi, beje, egzistuoja, ir neretai net džiugina akį, bet vis dėlto dažniausiai tai – kuklios masinio stiliaus variacijos arba kiek (labai atsiprašau už išsireiškimą) bobiškai originalūs stiliaus nukrypimai, bet ką derinant su… bet kuo. Taigi, jei ir nenuspręsite šiemet žūtbūt įsigyti rėkiančios mėtinės spalvos suknelės ar neoniniu krašteliu padailintų šortų savo draugui, galbūt, kol neišėjo naujoji filmo versija, pasižiūrėsite ,,Didijį Getsbį”? Štai kaip veikia tendencijos.

Massimo Dutti

Massimo Dutti

Drąsiausi 1920-ųjų stiliaus eksperimentai, džiazo amžiaus suknelės, senamadiškas jūrinis stilius – galbūt jau numanote, jog visa ši tendencija įkvėpta ,,Didžiojo Getsbio”. 1974-ųjų filmas su tikra stiliaus ir grožio ikona Mia Farrow – istorija apie jauną Vidurio Vakarų amerikietį, atsikėlusį gyventi į Long Ailendą (Long Island), kuris, užburtas išlaidaus ir gausaus malonumų savo kaimyno, Jay Getsbio, gyvenimo bei mįslingos jo praeities, nejučia įsisuka į turtuolių kasdienybės ratą ir tampa didžiulės aistros bei kraupių tragedijų stebėtoju. Filmas sukurtas pagal Francis Scott Fitzgerald knygą, kuri pirmą kartą išspausdinta 1925-aisiais – siautulingu, džiazo ir jūros tendencijas įkvėpusiu laikotarpiu. Puiki Amerikos mums padovanota istorija ir literatūros klasika šiemet atgims kaip romantiška drama JAV kino teatruose Kalėdų vakarą. Antrosios ,,Didžiojo Getsbio” ekranizacijos premjera – kone vienas iš laukiamiausių šių metų įvykių kino pasaulyje, o pagrindinius vaidmenis atliekančių Leonardo DiCaprio ir Carey Mulligan pasirodymai – puikios pokalbių temos aktorių gerbėjų diskusijose ar mados personų susitikimuose. Tad kokia gi senosios aukštuomenės taip mylėto jūrinio įvaizdžio paslaptis? Tai paprastos bei nesudėtingos formos, nuleistas drabužių liemuo, aiškus ir švarus dizainas bei jūrininkus menantys dryželiai. Taip pat – duoklė džiazo erai. Žibantys, spurdantys sijonų ir suknelių pakraščiai, tamsių akių makiažas ir berniukiškai apirpti ar prilaižyti plaukai. Šiais blizgančiais metais kone visos žvaigždės buvo tarytum deivės, tačiau viena stiliaus ikona švietė itin ryškiai – tai Anita Garvin. Dryžuota nėrinių suknelė išvykai prie ežerų ir pasilepinimams saule, baltas kostiumėlis, dekoruotas juodomis juostelėmis su kaspinėliu aplink apykaklę – tolimai kelionei į Prancūzijos Rivjerą, o kelnės paaukštintu liemeniu bei dryžuota palaidinė – žygiui į kino teatrą. Trijų dimensijų Titanikas – naujai prikeltas senas filmas apie jūrą (ir čia, kaip ir ,,Getsbyje”, išdidžiai ant scenos lipa DiCaprio).

John Galliano 2012 vasaros kolekcija

John Galliano 2012 vasaros kolekcija

Sportinė prabanga – ne tik taikymasis įšokti į mados šiemet paliktus pėdsakus, bet ir sąmoningas, minimalistinis, malonus gyvenimo būdas. Dar prieš ne per daugiausiai metų sijonas, derinamas su sportbačiais, buvo didžiausias tabu, šiandien grubūs sportbačiai jau puikuojasi žurnalų puslapiuose, pataikaujama net mados aukoms – kuriami sportbačiai su viduje paslėpta platforma, iš pažiūros niekuo nesiskiriantys nuo įprastinių, jei ne aukštakulnius dėvinčią merginą primenanti išdavikė laikysena. Tiesa, žmonės sportavo ir sportuos, tad sportinė tendencija, nors ir užkariauja mados fotosesijų puslapius, vis dar nedrąsiai tituluojama kaip gatves užkariausianti. Juk vis dar neavėtumėte sportbačių prie rauktos vakarinės suknelės, ar ne? Bet kas ten žino, kaip ten bus po dešimtmečio ar kelių. Kai aš augau, narsiai išsižadėjau siaurėjančių, plačiaklešnių ir tiesių kelnių. Šiandien visų spintoje po lygiai ir nebesinori išmesti nė vienų.

Sportinė tendencija atrodo ypač skaniai ir saikingai – subtilus minimalizmas nė neprimena treningų, o vilioja skoningu ir patogumus žadančiu apdaru. Dauguma mados gerbėjų šią masinę mados naujieną sutinka pozityviai (anot nepatikimos statistikos, net 80 procentų). Gal prie to prisidėjo ir ore tvyranti Londono olimpinių žaidynių laukimo nuotaika?

Sporto įkvėptus derinius lengva dėvėti. Tai patogūs ir judesių nevaržantys, pilvo įtraukti neverčiantys drabužiai. Paprasti, nesudėtingi, bet nenuobodūs – išskirtiniai tendencijos bruožai – kitos spalvos audinių gabalų intarpai, trumpi viršutiniai drabužiai, susagstomi megztiniai, paįvairinti kitos spalvos užtrauktukais (išbandykite neono ir pastelės derinius), nesudėtingo kirpimo suknelės su gobtuvais, puikiai įrodančios, jog sportinis stilius, įkvėptas laisvumo pojūčio, gali tapti elegantišku ir nevaržančiu dienos apdaru. Ką įkūnysite – treniruoklių salės ikoną ar judėjimu ir vasara besimėgaujantį žmogų – spręsti jums. Ši tendencija jums pataikauja savo galimybėmis rinktis bei jaustis patogiai – kodėl gi tokia atletiška estetika nepasinaudojus?

Thierry Mugler

Thierry Mugler

 


Komentuok:




*



Reklama